ABC Podróży

Zanim spakujemy walizki i wyruszymy w świat . . .
Zapraszamy do przeczytania paru ważnych informacji o wybranej przez Państwa destynacji.

BUŁGARIAbulgaria-mapka

Bułgaria to najpopularniejszy i ulubiony od wielu lat cel wakacyjnych podróży Polaków. Wybrzeże Morza Czarnego co roku przyciąga miłośników złocistych piasków, smacznej kuchni, tradycyjnej gościnności i słońca. Latem na chętnych czekają rowery górskie, konie i jaskinie, a na zmęczonych zbyt aktywnym wypoczynkiem – niezliczone uzdrowiska ze źródłami mineralnymi i kąpielami błotnymi.

SŁONECZNY BRZEG
Leżący ok. 35 km na północ od Burgas kurort nadmorski, rozwijający się od 1958 r. Znajduje się tu ok. 100 hoteli różnych standardów, mogących pomieścić ok. 30 tys. gości, na których czeka w mieście wiele atrakcji: restauracje, tawerny, sklepy z pamiątkami, puby i dyskoteki, skoki na bungee, a na plaży: rowery wodne, możliwość nurkowania, uprawiania windsurfingu lub żeglarstwa.

NESSEBAR
Stara, zabytkowa część miasta leży na półwyspie wychodzącym w morze i połączonym ze stałym lądem jedynie długim i wąskim przesmykiem (ok. 5 km na południe od centrum Słonecznego Brzegu). Zabudowa miasteczka wpisana jest na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Charakterystyczne dla tego miejsca są: liczne cerkwie pochodzące z różnych okresów, dwukondygnacyjne domy o kamiennych parterach i nadwieszonych nad ulicą drewnianych piętrach, wąskie uliczki wybrukowane kocimi łbami, kramy z pamiątkami, knajpki i tawerny, kwiatowe ogródki i zieleń pnąca się po murach. Poza półwyspem znajduje się nowa część Nessebaru z hotelami i zapleczem turystycznym.

ST. VLAS
Niewielka miejscowość, położona ok. 4,5 km na północ od centrum Słonecznego Brzegu, na zboczu Starej Płaniny. Miejsce jest spokojniejsze od Słonecznego Brzegu, ale dobrze skomunikowane z kurortem. Znajduje się tu sporo hoteli, piękna piaszczysta plaża, kilka sklepików, restauracji, kawiarni z cenami niższymi niż w centrum kurortu.

bulgaria

ZŁOTE PIASKI
Legenda mówi, że kiedyś piraci ukryli w tym miejscu wielki skarb, ale natura ukarała ich za chciwość i zmieniła go w złoty piasek. Leżący ok. 30 km na północ od Varny kurort oferuje morskie i słoneczne kąpiele na wspaniałych plażach oblewanych ciepłym morzem, zakwaterowanie w dobrej klasy hotelach z bogatym zapleczem sportowo-rekreacyjnym i centrami odnowy biologicznej oraz niekończącą się zabawę w licznych pubach, klubach i dyskotekach.

ST. KONSTANTIN I ELENA
Najstarszy kurort wakacyjny na bułgarskim wybrzeżu Morza Czarnego (10 km na południe od Złotych Piasków), w którym pierwsze centrum balneologiczne powstało już w roku 1908. Panuje tu swoisty, kojący mikroklimat ujemnie najonizowany, występuje obfitość źródeł mineralnych wykorzystywanych w balneoterapii. Znaleźć tu można ciszę i spokój, ustronne piaszczyste plaże ukryte w małych zatoczkach i zatopić się w pięknym starym parku z cyprysami, lipami i drzewkami figowymi. W kurorcie istnieją dwa duże kompleksy hotelowe, wiele nowych hoteli oraz starsze, które przeszły gruntowną renowację. Znajdziemy tu również sklepy, restauracje, tawerny, kawiarnie, puby i kluby.

CZAJKA
Spokojna miejscowość w pobliżu Złotych Piasków, dobrze skomunikowana z centrum kurortu. Zaletami tego miejsca są: duża ilość zieleni, przytulne tawerny, restauracje i ceny dużo niższe niż w centrum Złotych Piasków.

INFORMACJE PRAKTYCZNE
WIZY: nie są wymagane. paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy dłużej niż deklarowany pobyt. Obywatele polscy mogą przekroczyć granicę z Bułgarią, posługując sie dowodem osobistym.
CZAS PRZELOTU: Polska – Burgas: ok. 2 godz.    Polska – Warna: ok. 2 godz.
CZAS LOKALNY: Czas polski plus 1 godz.
WALUTA: Lev bułgarski – 1 EUR=ok. 2,1 Leva
JĘZYK: bułgarski, można porozumieć się po rosyjsku i angielsku
NAPIĘCIE ELEKTRYCZNE: 220V
PLAŻE: wstęp bezpłatny, parasol + 2 leżaki: ok. 10 EUR/dzień

 

CYPRcypr-mapka

Wspaniały klimat nigdy nie zawodzi turystów. Idealnie czyste, ciepłe morze stwarza doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych. Ponad 40 plaż jest wyróżnionych certyfikatem Błękitna Flaga. Tereny w głębi wyspy zapraszają do pieszych i rowerowych wycieczek, są tu przepiękne wioski, gdzie zatrzymał się czas, można podziwiać egzotyczne, rzadkie okazy roślin, których na Cyprze jest ponad sto gatunków.

AYIA NAPA
Dawna wioska rybacka, dzisiaj najbardziej kosmopolityczny i nowoczesny kurort Cypru, znany z nocnych klubów i dyskotek. Wspaniałe piaszczyste plaże: słynna Nissi Beach i Grecian Beach kuszą bogatą ofertą sportów wodnych, świetna zabawa czeka w parku wodnym Water World. W starej dzielnicy, pamiętającej czasy Bizancjum, znajduje się klasztor z okresu panowania weneckiego; latem na pobliskim placu odbywają się koncerty i pokazy folklorystyczne. Warto także zajrzeć do Muzeum Morskiego.

PROTARAS
Popularny kurort, niedaleko od Ayia Napa, spokojniejszy, ale także z licznymi tawernami, klubami, kafejkami. Najbardziej znane plaże to Zatoka Figowców, Pernera i Flamingo, piaszczyste i zadbane, są tu także romantyczne, małe plaże w zatoczkach. Idealne miejsce dla amatorów nurkowania i miłośników pięknych krajobrazów. Między Ayia Napa i Protaras jest regularne połączenie autobusowe.cypr

LIMASSOL
Drugie co do wielkości miasto na Cyprze, nad Zatoką Akrotiri, między starożytnymi miastami Amathus i Kurion, u stóp gór Troodos z winnicami, z których pochodzi najsłynniejsze cypryjskie wino deserowe Commandaria, ponoć pamiętające czasy Ryszarda Lwie Serce, którego wesele odbyło się właśnie w Limassol. Niezapomnianym przeżyciem jest udział w paradzie karnawałowej i wesoły Festiwal Wina we wrześniu. Jest tu ładne stare miasto, warte polecenia Muzeum Archeologiczne, największy na wyspie park wodny Fasouri Watermania i port, z którego wypływają statki wycieczkowe do Izraela i Egiptu. Liczne hotele, tawerny, puby i dyskoteki znajdują się w dzielnicy nadmorskiej, ciągnącej się ok. 10 km. Zadbane, piaszczyste plaże mają szarożółty kolor i łagodne zejście do morza.

LARNAKA
Trzecie pod względem wielkości miasto na Cyprze, ważny ośrodek turystyczny i port. W sercu nowoczesnej Larnaki znajdują się pochodzące z XII w p.n.e. pozostałości starożytnego państwa-miasta Kition. Jest to również miejsce, do którego przybył św. Łazarz, aby przeżyć swoje „drugie” życie, po tym jak został wskrzeszony. Na miejscu grobu Łazarza powstał kościół pod jego wezwaniem. Pobliskie słone jezioro jest ulubionym miejscem odpoczynku tysięcy ptaków migrujących zimą, a na jego brzegu znajduje się popularne miejsce pielgrzymek muzułmańskich Hala Sultan Tekke. Wzdłuż pokrytej ciemnym piaskiem plaży ciągnie się tętniąca życiem, zwłaszcza w nocy, palmowa promenada nadmorska z licznymi tawernami, kawiarenkami, restauracjami i sklepami. Na plaży ulokowały się liczne centra sportów wodnych

INFORMACJE PRAKTYCZNE
CZAS PRZELOTU: Warszawa – Larnaka – 3,5 godz.
CZAS LOKALNY:
czas polski plus 1 godz.
JĘZYK:
grecki, angielski.
NAPIĘCIE:
220 V, niestandardowe gniazdka – potrzebny adapter (do wypożyczenia w hotelu).
WALUTA:
Euro (EUR).
CENY W RESTAURACJI:
lunch – od 15 EUR, piwo – 2,5 EUR, woda mineralna 1,5 l – 3 EUR, butelka wina – od 3,5 EUR.
KLIMAT:
łagodny; gorące dni, od listopada do kwietnia chłodniejsze wieczory i noce.
WYNAJEM SAMOCHODÓW:
ceny od 50 EUR/dzień; benzyna – 1 EUR. Na Cyprze obowiązuje ruch lewostronny.
PLAŻE:
wstęp bezpłatny; leżak od ok. 4 EUR.
KOMUNIKACJA:
taksówka w obrębie Ayia Napy i Limmasol i Protaras – od 5 EUR

 

DOMINIKANAdominikana-mapka

Dominikana to drugie, co do wielkości państwo na Karaibach, na jednej z najpiękniejszych wysp archipelagu Wielkich Antyli, została odkryta dla Europy w 1492 r. przez Krzysztofa Kolumba. Santo Domingo, stolica kraju założona w 1496, jest najstarszym stałym osiedlem europejskim w obu Amerykach. Stąd wyruszano na podbój Nowego Świata. Dzisiaj Dominikana zajmuje czołowe miejsce na liście ulubionych karaibskich miejsc wakacyjnych. Dużą rolę w popularności wyspy mają sami Dominikańczycy, hiszpańskojęzyczni

Kreole – potomkowie dawnych kolonizatorów i niewolników, którzy są otwarci, przyjaźni i spontaniczni, co wyraża się w pełnym ekspresji tańcu merengue. Środek wyspy jest górzysty i porośnięty tropikalnymi lasami, wybrzeże to piaszczyste plaże, które ciągną się kilometrami. Omywane bardzo ciepłą wodą wyjątkowo turkusowego morza są porośnięte wielkimi palmami kokosowymi, które wyrastają wprost z piasku, zapewniają przyjemny cień i dodają egzotyki przepięknym zachodom słońca. Wśród 10 najpiękniejszych plaż na świecie znalazła się Bavaro Beach, na wschodnim wybrzeżu w rejonie Punta Cana. Słodkie i soczyste owoce, ananasy i papaje, świeże warzywa i przyprawy – to także narodowe bogactwo słonecznej Dominikany. Znakomite steki z lokalnych hodowli, wspaniałe owoce morza: langusty, olbrzymie krewetki, małże i pyszne ryby zachwycają różnorodnością smaków. Wszystkich tych delikatesów można skosztować podczas wakacji w hotelach, które poza kuchnią międzynarodową oferują także miejscowe potrawy.dominikana

Dominikana słynie ze znakomitej bazy hotelowej: są tu obecne największe i najbardziej prestiżowe światowe sieci hotelarskie, które oferują komfortowe wakacje all inclusive w nowoczesnych, świetnie wyposażonych dużych hotelach położonych przy najpiękniejszych plażach.

INFORMACJE PRAKTYCZNE
WIZY:
wymagane jest wykupienie Karty Turysty. Karta jest ważna 90 dni i należy ją obowiązkowo wykupić na lotnisku na Dominikanie – 15 USD. Paszport musi być ważny co najmniej 6 miesięcy.
CZAS PRZELOTU:
Warszawa – La Romana – ok. 11 godz.
CZAS LOKALNY:
czas polski minus 5 godz.
JĘZYK:
hiszpański; można także porozumiewać się po angielsku.
WALUTA:
dominikańskie peso (RD$) 1 RD$ dzieli się na 100 centów. W obiegu znajdują się monety 1 i 5 pesos oraz banknoty 5, 10, 20, 50, 100, 500, 1000 i 2000 pesos. 1 USD = ok. 34 peso, 1 EUR = ok. 51 peso.
STOLICA:
Santo Domingo.
NAPIĘCIE:
110 V (potrzebny adapter i transformator).
NAPIWKI:
obowiązuje zasada, że każdy daje tyle, na ile go stać. Przyjęte jest dawanie napiwków kelnerom, barmanom (ok. 5-15%) pokojówkom i bagażowym. Taksówkarzom nie wręcza się napiwków.
CENY W HOTELU I RESTAURACJACH:
obiad – od 8 USD, kolacja – od 10 USD, butelka wody mineralnej – 1USD, piwo – 2 USD, butelka wina – 15 USD, kawa – 2 USD, koktajl alkoholowy – ok. 2, 5 USD, napój bezalkoholowy – 2 USD.

 

EGIPTegipt-mapa

Egipt jest krajem arabskim leżącym w północno-wschodniej Afryce oraz częściowo w Azji, na Morzu Śródziemnym pomiędzy Libią, Izraelem i Strefą Gazy.
To prawdziwy raj dla turystów, gdzie każdy na pewno znajdzie dla siebie coś dobrego. Niesamowite wspomnienia wywiozą stąd zarówno osoby lubiące aktywnie spędzać wypoczynek, jak i Ci lubiący poznawać kulturę i zabytki, a także osoby lubiące leżakowanie na plaży.

HURGHADA
To właśnie dzięki swej ogromnej popularności Hurghada przeżywa dynamiczny rozwój, powstają nowe, piękne dzielnice z nowoczesnymi, dużymi hotelami. W ciągu dnia kusi przybyszów plażami, a wieczorami zaprasza do odwiedzenia licznych restauracji, barów, dyskotek i sklepików z pamiątkami. Hurghada to również doskonała baza wypadowa dla turystów pragnących na własne oczy zobaczyć starożytne cuda świata, podziwiać mityczne skarby faraonów.egipt

MARSA EL ALAM
Pas wybrzeża o nazwie Marsa El Alam leży na południe od wschodniej części pustyni Sahary, nad Morzem Czerwonym, w odległości ok. 750 km od Kairu i ok. 250 km od Hurghady. Historia regionu od zawsze łączy się z rybołówstwem, a jego współczesny rozwój nawiązuje do tej tradycji. Wszystkie rozrywki i atrakcje znajdują się w kompleksach hotelowych położonych przy piaszczysto-koralowych plażach, najładniejszych w Egipcie. Nowoczesne, świetnie wkomponowane w otoczenie hotele wyposażone są we wszystkie udogodnienia dla udanego wypoczynku. Baseny i urządzenia sportowe, animacje, restauracje z daniami w formie bufetu i tematyczne, bary z kolorowymi drinkami – wszystko na miejscu. Dookoła spokój, cisza, szmaragdowe morze i cudowna rafa koralowa. Znakomicie zorganizowane wycieczki lokalne dostarczają niesamowitych wrażeń.

SHARM EL SHEIKH
Położony nad Złotą Zatoką riwiery Morza Czerwonego rozciąga się wzdłuż niezwykle malowniczego wybrzeża od Parku Narodowego Ras Mohammed do zatoki Nabq. Do najbardziej znanych dzielnic Sharm El Sheikh należą: Old Market – najstarsza część miasta, ze słynnym bazarem, Naama Bay – centrum rozrywek z mnóstwem lokalnych i kosmopolitycznych barów, restauracji, dyskotek, sklepów i oczywiście znakomitych hoteli, Nabq – najbardziej wysunięta na północ, słynna z luksusowych, nowoczesnych hoteli zbudowanych nad zatoką o takiej samej nazwie. Wszystkie dzielnice są znakomicie skomunikowane. Sharm El Sheikh jest doskonale przygotowany do przyjęcia Turystów XXI wieku: większość hoteli ma punkty Internetowe lub dostęp do wi-fi, świetnie wyposażone Spa i centra fitness pozwalają zadbać o kondycję, dobrą zabawę zapewniają zespoły profesjonalnych animatorów.egipt-rafa

Idealne warunki uczyniły Sharm El Sheikh światowej sławy ośrodkiem nurkowym – jest tu około 250 raf, w czasie podmorskich wycieczek można podziwiać ponad 1000 gatunków ryb o przepięknych kolorach. Tajemniczy świat stoi otworem dla każdego – liczne centra nurkowe oferują próbne zanurzenia dla początkujących i usługi ekspertów dla zaawansowanych. Z myślą o kochających słońce i wodę zbudowano tu wspaniałe kompleksy basenowe i przygotowano znakomicie wyposażone złote plaże, z których rozciąga się niezapomniany widok na Morze Czerwone. Wakacje w Sharm El Sheikh są znakomitą okazją do poznania fascynujących miejsc wpisanych w dzieje świata, wspaniałej przyrody i znakomitej zabawy w egipskim stylu.

TABA
Taba, nazywana „Bramą do Synaju” leży zaledwie 8 km od granicy izraelskiej, na pograniczu Egiptu, Izraela, Jordanii i Arabii Saudyjskiej, w najdalej na północ wysuniętej części zatoki Akaba i jest najbardziej na wschód położonym kurortem Egiptu. Po drugiej stronie zatoki widać Jordanię i Arabię Saudyjską. Tylko 106 km jest stąd do Petry – narzeczonej pustyni i zaledwie 9 km do izraelskiego kurortu Eilat. Jeszcze do niedawna wioska beduińska, teraz dynamicznie rozwijający się ośrodek turystyczny, Taba z roku na rok cieszy się rosnącym powodzeniem wśród turystów z całego świata. Odmienna w charakterze od Sharm El Sheikh i Hurghady oferuje przede wszystkim wakacje blisko natury, pełen relaks i oderwanie od codzienności. Większość atrakcji gwarantują znakomicie wyposażone hotele, jedne z najlepszych w Egipcie. Z wysokiego standardu hoteli słynie Taba Heights, położona ok. 18 km od Taby. Najbardziej prestiżowe międzynarodowe sieci hotelarskie wybudowały tu luksusowe hotele, idealnie wkomponowane w malownicze otoczenie.

W zawsze ciepłym morzu można odkrywać tajemniczy świat ogrodów koralowych, zachwycić się kolorami tropikalnych ryb, spotkać żółwie i delfiny. Światowej renomy centrum Waterworld oferuje kursy i wyprawy nurkowe na wszystkich poziomach, a także mnóstwo sportów wodnych jak windsurfing, kitesurfing, parasailing, narty i skutery wodne. W okolicy znajduje się Fjord – wspaniała zatoka z rafą, na wyspie Faraona przetrwały ruiny fortecy Saladyna z XII w., uwodzi scenerią Kolorowy Kanion. Wycieczki do Petry i Jerozolimy to wspaniałe podróże w czasie, na zawsze pozostanie w pamięci wschód słońca widziany z Góry Mojżesza, obserwacja gwiazd na pustyni i codzienny wieczorny spektakl – zachód słońca nad zatoką Akaba.

INFORMACJE PRAKTYCZNE
WIZY:
są wymagane. Obowiązkowo należy wykupić na lotnisku w Egipcie – ok. 25 USD lub 10 EUR. Paszport (z jedną pustą stroną) musi być ważny minimum 6 miesięcy.
CZAS PRZELOTU:
ok. 4 godz.
CZAS LOKALNY:
czas polski plus 1 godz.
JĘZYK:
arabski; można także porozumiewać się po angielsku i niemiecku.
STOLICA:
Kair.
NAPIĘCIE:
napięcie elektryczne 220 V.
WALUTA:
Funt egipski (LE), 1 LE dzieli się na 100 PT (piastry), 1 EUR = ok. 7 LE, 1 USD = ok. 6 LE.
CENY W HOTELU I RESTAURACJI:
obiad – ok. 25 LE, woda 1,5 l – ok. 10 LE, piwo – ok. 20 LE, kawa, herbata – ok. 7 LE.
KOMUNIKACJA:
taksówka – ok. 35 LE.
PLAŻE:
wstęp bezpłatny.
NAPIWKI:
bakszysz (podziel się majątkiem), ogólnie przyjęte, a nawet wymagane!

 

GRECJAgrecja-mapka

CHALKIDIKI
Turkusowe morze rozdzielają trzy wąskie palce półwyspu: Kassandra, Sithonia i Athos, wszystkie atrakcyjne, ale o wyraźnie różnej osobowości. Kassandra – wysunięta najdalej na zachód, najmniej górzysta, chętnie odwiedzana przez turystów. Bardziej rozrywkowe jest jej wschodnie wybrzeże – z nocnego życia znana jest Kalithea. Po zachodniej stronie jest więcej spokojnych zakątków, rozciąga się stąd widok na masyw Olimpu.
Sithonia
– środkowy palec Chalkidiki, spokojniejsza i mniej turystyczna niż Kassandra, ma bardziej urozmaicone krajobrazy, z wysokimi wzgórzami porośniętymi lasami piniowymi i gajami oliwkowymi, piękne plaże często ukryte są w malowniczych zatoczkach, część zachodnia jest bardziej tłoczna. Jedną z miejscowości, która zachowała dawną atmosferę jest Nikitas, jedna z najstarszych wiosek na Chalkidiki, z piękną piaszczystą plażą, słynna także z doskonałych miodów.
Athos
– wschodni palec półwyspu, to miejsce magiczne, z fascynującymi krajobrazami i tajemniczą republiką mnichów, do której turyści mają ograniczony dostęp. Ostatnią miejscowością przed granicą z państwem mnichów jest Ouranopoli. Do niedawna senna wioska rybacka, jest dziś przyjemną miejscowością turystyczną. Nad miasteczkiem góruje wieża Fosfori, strzegąca w dawnych czasach pobliskich klasztorów. Są tu piękne piaszczyste plaże i zaciszne zatoczki, idealnie czyste morze, tawerny z owocami morza, port, z którego rozpoczynają wycieczkowe rejsy wokół półwyspu.

EVIAgrecja
Eubea, po grecku Evia, druga co do wielkości wyspa grecka ma 3654 km² i długość 180 km. Linia brzegowa liczy 680 km i jest bardzo urozmaicona – są tu wybrzeża skaliste, piaszczyste plaże i klify, co składa się na malowniczy krajobraz Eubei. Wschodnie wybrzeże jest bardziej dzikie i niedostępne, zachodnie natomiast bardziej zagospodarowane. Ponad 80% powierzchni Evii zajmują tereny górzyste, najwyższy to Dirfis – 1743 m n.p.m. Sieć dróg, choć systematycznie modernizowana, jest dość słaba. Pejzaże wyspy to także gaje oliwkowe i figowe, pola bakłażanów i pszenicy, pastwiska owiec. Są tu antyczne ruiny, średniowieczne zamki, kościoły bizantyjskie i tradycyjne wioski.

Położenie wyspy miało wpływ na jej historię. Już od starożytności uzurpowali sobie do niej prawa różni władcy. We wczesnym średniowieczu przeszła pod władanie Bizancjum, a następnie Wenecjan, którzy nazwali ją Negroponte. Przez około 400 lat była pod panowaniem tureckim i ostatecznie w 1830 r. została przyłączona do wolnej Grecji. Dzisiejsza Eubea to spokojna, przyjazna przybyszom kraina bez ambicji stania się kolejnym ośrodkiem masowej turystyki. Zachowując wyspiarską oryginalność, ma znakomitą komunikację ze stałym lądem i jest świetną bazą wypadową w różne strony pięknego kraju oliwkowego, co umożliwiają liczne połączenia promowe oraz most z Chalkidy, stolicy wyspy, na kontynent. Most ten powstał na miejscu starożytnego, z którego ponoć skoczył Arystoles nie potrafiąc rozwiązać zagadki przemieszczania się prądów morskich.
Eretria
– od starożytności drugie, po Chalkidzie, najważniejsze miasto wyspy. Dzisiaj Eretria jest jedną z najbardziej znanych miejscowości turystycznych wyspy, z dobrymi hotelami, pięknymi plażami i regularnym połączeniem promowym z lądem. Jest tu nadmorska promenada, tawerny, bary, 2 kluby i sklepy. Wśród współczesnej zabudowy zachowało się kilka fragmentów antycznego miasta, warto także odwiedzić ruiny amfiteatru naprzeciwko Muzeum Archeologicznego, łaźnie niedaleko portu, Świątynię Izydy na południowy wschód od miasta i pozostałości wczesnochrześcijańskiej bazyliki w Agia Kyriaki, 3 km od Eretrii.

INFORMACJE PRAKTYCZNE
CZAS PRZELOTU
: Polska – Ateny – ok. 2,5 godz.; transfer: Ateny – Evia – ok. 2,5 godz.
CZAS LOKALNY:
czas polski plus 1 godz.
JĘZYK:
nowogrecki; można także porozumiewać się po angielsku, francusku i niemiecku.
WALUTA:
Euro (EUR).
NAPIĘCIE:
220 V.
CENY W TAWERNACH:
obiad – od 12 EUR, sałatka grecka od 5 EUR, napój – od 2 EUR, kawa – od 1,5 EUR, piwo – od 2 EUR, wino – od 4 EUR.
WYNAJEM SAMOCHODÓW:
od ok. 50 EUR/dzień, benzyna – ok. 1 EUR; zalecane międzynarodowe prawo jazdy i korzystanie z usług renomowanych wypożyczalni.
PLAŻE:
wstęp bezpłatny; wypożyczenie leżaka z parasolem – ok. 6-8 EUR/dzień.

 

KORFU
Wyspa Korfu to „królowa wysp jońskich” o wielu imionach i zawiłej historii. Zatrzymała Odyseusza, a pomocni mieszkańcy wskazali mu drogę do domu. Szekspira urzekła pięknymi, gęstymi, zielonymi gajami oliwnymi, które opisał w „Burzy”. Durrell natchniony „przepysznymi krajobrazami” poświęcił jej jedną ze swoich książek. Docenili jej walory także potężni władcy: Napoleon, cesarzowa Sissi, cesarz Wilhelm II, którzy zaszczycali ją swoimi odwiedzinami. James Bond ratował tu świat z opresji, a książę Karol grywa czasami w krykieta. Wspaniały klimat, piękno przyrody i gościnni mieszkańcy – to czynniki, które zadecydowały o wspaniałym rozwoju turystycznym Korfu, jednej z chętniej odwiedzanych greckich destynacji. Wakacyjną perełką jest śliczne Kassiopi, o uroku dawnej wioski rybackiej i kilku żwirkowych plażach. Są tu oczywiście bary, tawerny i kolorowe sklepiki; po zmroku ożywa główny plac i bary muzyczne, które są alternatywą dla tradycyjnych rozmów przy winie w tawernie. Dobra zabawa czeka także w Sidari, gdzie piaszczysta plaża łagodnie schodzi do morza. Kluby, bary i puby tętnią życiem do późna. Wizytówką kurortu jest Canal d’Amour czyli Kanał Miłości – legendarny tunel morski pod fantazyjnie ukształtowanymi skałami z prążkowanego piaskowca. Coraz większą popularność zyskuje Roda – długa plaża z ciemnozłotym piaskiem pięknie się prezentuje na tle zielonych wzgórz, błękitne morze zaprasza do uprawiania sportów, oczarowują widoki na góry Albanii. Przy głównej drodze do plaży jest dużo restauracji i barów, a w bocznych uliczkach małe rodzinne knajpki z owocami morza.korfu

Piękną, jasną, żwirkową plażą zachwyca Barbati. Ta oaza spokoju, z dala od centrum i głównej drogi leży w idealnie czystej zatoce, otoczonej lasem sosnowym i wyróżniona została certyfikatem błękitnej flagi. Wieczorami w miasteczku czeka muzyka i pogodne wieczory w autentycznej atmosferze. Cudowne widokowo plaże w 3 zatokach w okolicy Nissaki zachwycą miłośników natury. W jednej z niezliczonych skalistych zatoczek można znaleźć plażę tylko dla siebie. Za wioską ścieżki prowadzą na porośnięte cyprysami stoki Pantokratora – raj dla spacerowiczów. Typowo wakacyjną miejscowością z długą, piaszczysto-żwirkową plażą jest Acharavi. Czysta, łagodnie schodząca do morza plaża zasłużyła na błękitna flagę. Zachowało się tu dawne maleńkie centrum z krętymi uliczkami, przyjemnie jest tu spacerować i kupić na pamiątkę typowe koronki z Korfu i ceramikę. Zupełnie inne krajobrazowo jest Agios Gordios, położone na zachodnim wybrzeżu w wyjątkowo wspaniałej scenerii, między dwoma wzgórzami porośniętymi lasami sosnowymi, z przepiękną piaszczystą plażą. Dalej na północ znajduje się Ermones, ze żwirkowo-piaszczystą plażą poniżej przybrzeżnych klifów i 18-dołkowym polem golfowym wspaniale umiejscowionym w dolinie Ropa. Na południe od Ermones leży Mirtiotissa nazwana przez Durella najcudowniejszą plażą świata. Zjawiskowo piękna, piaszczysta, leży miedzy klifami, prowadzi do niej strome i długie zejście. W jednej z jej części znajduje się jedyna oficjalna na Korfu plaża dla nudystów.

INFORMACJE PRAKTYCZNE
CZAS PRZELOTU:
Polska – Korfu – ok. 2 godz. 15 min.
CZAS LOKALNY:
czas polski plus 1 godz.
JĘZYK:
nowogrecki, można porozumiewać się w języku angielskim i niemieckim.
WALUTA:
Euro (EUR).
NAPIĘCIE W SIECI:
220 V.
CENY W HOTELACH I RESTAURACJACH:
obiad – ok. 25 EUR, piwo – ok. 2 EUR, woda mineralna – ok. 1,5 EUR, kawa – ok. 3 EUR, wino – ok. 5 EUR.
WYNAJEM SAMOCHODÓW:
od ok. 40 EUR/dzień, benzyna – ok. 1,50 EUR/litr.
KOMUNIKACJA:
połączenia autobusowe są dobre, z miasta Korfu można dostać się do najmniejszych miejscowości, koszt od 1,5 EUR; poza autobusami, głównym środkiem transportu są taksówki – koszt ok. 2 EUR/1 km.
PLAŻE:
piaszczyste – na północy: Almiros, Roda Sidari, na zachodnim wybrzeżu: Agios Georgios, Pelakos, Myrtiotissa i Glisada, na południu: Kawos, Butami i Nissaki; publiczne, wstęp bezpłatny, serwis plażowy leżak + parasol – ok. 8 EUR/dzień.

KOS
Dzisiaj zmieniły się motywy, dla których turyści chętnie odwiedzają Kos, ale pozostały ciekawe zabytki i niezmiennie słoneczny, wspaniały wyspiarski klimat. Piękne plaże, świetne warunki do uprawiania sportów wodnych, dobra zabawa i wyjątkowa atmosfera małej greckiej wyspy sprawiają, że chętnie jest wybierana na spokojny rodzinny wypoczynek czy wakacyjny wypad z przyjaciółmi. Dla osób związanych zawodowo z medycyną Kos to miejsce wręcz konieczne do odwiedzenia! Wyspa ma zaledwie 40 km długości i 10 km szerokości, więc łatwo jest poznać jej najpiękniejsze miejsca nawet w ciągu tygodnia. Piękne plaże o różnych fakturach piasku są uważane za jedne z najlepszych na greckich wyspach.kos

Stolicą wyspy jest miasto Kos – pełne życia, lubiane przez turystów za gościnność, świetne knajpki i nocne kluby. Tutaj widać jak zagmatwane były dzieje wyspy: przez Kos przewijali się Rzymianie, Wenecjanie, Turcy, Anglicy i Włosi. Ładna nadmorska promenada z palmami, kawiarnie na ulicach, sklepiki dodają uroku i wakacyjnego nastroju. Warto odwiedzić Muzeum Archeologiczne, zobaczyć platan, najstarszy w Europie, przy którym ponoć wykładał sam Hipokrates. Tylko ok. 3 km od miasta leży Asklepiejon, ośrodek kultu, który pełnił rolę uzdrowiska, tarasowo położony na zboczu wzgórza ze wspaniałymi widokami. Plażową dzielnicą stolicy jest Lambi, z ładną plażą, znakomitymi warunkami do uprawiania sportów wodnych, sympatycznymi restauracjami, tawernami i kawiarniami. Wspaniałymi plażami kusi także północne wybrzeże wyspy. W Tigaki, najbardziej znanym kurorcie w tej części Kos zachwyca długa na 10 km, piaszczysta plaża z niskimi wydmami, łagodnie schodząca do morza. Przy głównej ulicy są bary, restauracje i sklepiki; świetne tawerny znajdują się także przy plaży. Niedaleko jest stąd do Marmari, małej wioski turystycznej z ładną, płaską plażą, z malowniczym widokiem na wyspy i turecki Bodrum. Dalej na zachód leży Mastichari z urokliwym portem, skąd wypływają promy na wyspy Kalimnos i Pserimos, znane ze znakomitych tawern z owocami morza i festiwalu wina. W okolicy znajduje się nowoczesny park wodny Lido o powierzchni ok. 75.000 m² z masą atrakcji (www.lidowaterpark.com)

INFORMACJE PRAKTYCZNE
CZAS PRZELOTU:
Polska – Kos – ok. 2 godz. 45 min.
CZAS LOKALNY:
czas polski plus 1 godz.
JĘZYK:
nowogrecki, można porozumiewać się w języku angielskim i niemieckim.
WALUTA:
Euro (EUR).
NAPIĘCIE :
220 V.
CENY W HOTECJACH I RESTAURACJACH:
obiad – ok. 25 EUR, piwo – ok. 2 EUR, woda mineralna – ok. 1,5 EUR, kawa – ok. 3 EUR, wino – ok. 5 EUR.
WYNAJEM SAMOCHODÓW:
od ok. 40 EUR/dzień, benzyna – ok. 1,50 EUR/litr.
KOMUNIKACJA:
połączenia autobusowe są dobre, z miasta Kos można dostać się do najmniejszych miejscowości, koszt od 3 EUR; poza autobusami, głównym środkiem transportu są taksówki – koszt ok. 4 EUR/km.
PLAŻE:
najpopularniejsze plaże: Lambi, Therma, Tilaki, Kardamena.

KRETA
Megalonissos – czyli Wielka Wyspa – tak Grecy nazywają Kretę, największą spośród tysięcy wysp greckich i piątą co do wielkości w basenie Morza Śródziemnego.

Nazywają ją „największą” nie tylko w dosłownym znaczeniu. Pięknem Krety już w VIII w. p.n.e zachwycał się najsłynniejszy poeta grecki – Homer. Tutaj narodził się najpotężniejszy z bogów greckich – Zeus, tu także około 3000 r. p.n.e. powstała cywilizacja Minojczyków, która dała początek cywilizacji europejskiej. Kreta to jedno z najbardziej ujmujących i osobliwych miejsc na ziemi greckiej, które na długo pozostaje w pamięci. Co czyni wyspę tak wyjątkową? Trudno wyobrazić sobie Kretę bez jej dumnych mieszkańców, jednocześnie tak otwartych i gościnnych. Kreta to także piękno przyrody, niezwykła różnorodność plaż i krajobrazów, a także wielokulturowa i burzliwa historia, której nawet najodleglejsze ślady zachowały się do dziś. Każdy znajdzie tu coś dla siebie; plaże od piaszczystych przez żwirowe po kamieniste, szerokie i ciągnące się bez końca, wąskie, malowniczo wciśnięte między skaliste wybrzeża, zatłoczone i „odcięte od świata”. Na miłośników pieszych wędrówek czekają piękne pasma górskie, głębokie wąwozy i legendarne groty. Kto pragnie poczuć ducha historii, powinien odwiedzić pasjonujące miejsca wykopalisk archeologicznych, starożytne pałace, potężne twierdze weneckie, tureckie meczety czy też bizantyjskie kościoły zdobione pięknymi freskami, rozsiane po całej wyspie. No i wreszcie, nie sposób nie wspomnieć o wyśmienitej kuchni kreteńskiej, pełnej świeżych ziół, warzyw, ryb, mięs i owoców morza, przyrządzanych na setki sposobów. Warto też zakosztować tutejszych win, jak nietypowa w smaku żywiczna Retsina, lub też mocnego, lokalnego trunku o nazwie Raki, którym zapewne nieraz będziemy częstowani.kreta

Na Krecie harmonijnie współistnieją dwa światy: nowoczesny i kosmopolityczny, który odnajdziemy w dużych miastach i kurortach turystycznych oraz tradycyjny – wciąż obecny w górskich wioskach, gdzie życie toczy się rytmem sprzed setek lat, z dala od cywilizacji i osiągnięć XX w. Warto choć raz wybrać się do jednej z takich wiosek, by poczuć się tak, jak gdyby czas cofnął się o setki lat!

Baza turystyczna na Krecie rozwinięta jest głównie wzdłuż północnego wybrzeża. Spośród wielu miejscowości turystycznych wyspa ma coś do zaoferowania zarówno amatorom tętniących życiem kurortów, jak i pragnącym wypocząć w niewielkich miasteczkach, w ciszy i spokoju.

Zapraszamy zatem do złożenia wizyty królowej wysp greckich!

INFORMACJE PRAKTYCZNE
WIZY:
nie są wymagane. Paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy.
CZAS PRZELOTU:
Polska – Kreta – ok. 2,5-3 godz.
CZAS LOKALNY:
czas polski plus 1 godz.
POWIERZCHNIA:
8300 km².
LUDNOŚĆ:
550 tys.
JĘZYK:
grecki, można się także porozumieć w języku angielskim lub niemieckim.
STOLICA:
Heraklion.
NAPIĘCIE:
220 V.
CENY W HOTELACH I TAWERNACH:
sałatka grecka – od 3,5 EUR, spaghetti – od 4 EUR, mussaka, pizza – od 5 EUR, danie mięsne z dodatkami – od 6 EUR, owoce morza – od 8 EUR, piwo – od 2 EUR, lampka wina – od 1,5 EUR, butelka wina – od 5 EUR, napoje chłodzące – od 1,5 EUR, kawa i herbata – od 2 EUR.
CENY W SKLEPACH:
woda mineralna 0,5 l – od 1 EUR, chleb – od 1-1,5 EUR, piwo – od 1 EUR, wino – od 5 EUR, ser feta – od 2,5 EUR.
WYNAJEM SAMOCHODÓW:
od ok. 30 EUR/dzień; wypożyczalnie co prawda honorują polskie prawo jazdy, zaleca się jednak posiadanie międzynarodowego; benzyna ok. 0,90 EUR; ze względu na kłopoty z ubezpieczeniem, polecamy korzystanie z usług renomowanych wypożyczalni.
PLAŻE:
wstęp bezpłatny, wypożyczenie 2 leżaków i parasola – ok. 5-7 EUR/dzień.
KOMUNIKACJA:
jest bardzo dobrze rozwinięta, do każdej miejscowości na Krecie docierają autobusy linii KTEL, cena biletu od 1 EUR. Cena taksówki ok. 2 EUR/1 km.

RODOS
Rodos jest największą wyspą archipelagu o nazwie Dodekanez. W czasach antycznych patronował jej bóg słońca Helios, stąd często nazywana jest Wyspą Słońca. Starożytni uczcili swego boga, stawiając mu u wejścia do portu ogromny pomnik, który jako Kolos Rodyjski został zaliczony w poczet siedmiu cudów świata. Innym często spotykanym określeniem wyspy jest nazwa Wyspa Róż, gdyż symbolem Rodos jest róża rodyjska – kwitnący kwiat ketmii.

W czasach średniowiecznych wyspą rządzili rycerze zakonu joannitów, którzy pozostawili po sobie ogromne, warowne twierdze. Jedną z nich jest Stare Miasto, które dzięki swojej unikalnej zabudowie stanowi atrakcję na skalę światową.

Inną atrakcją wyspy jest Lindos – najbardziej malownicza, położona między dwiema zatokami, twierdza Kawalerów Rodyjskich, która przykuwa uwagę zbudowanymi wokół niej białymi domkami. Wybierając się na Rodos nie można nie ulec czarowi wspaniałych zatok i plaż: Kalithea ze słynnymi termami, Tsambika z górującym nad nią małym kościółkiem czy Prasonissi – mekka windsurfingowców.rodos

Na Rodos nie brakuje też miejsc, w których można się wieczorem zabawić; dyskoteki i kluby w mieście Rodos, Lindos czy Faliraki cichną dopiero nad ranem.
Faliraki
– ok. 15 km od Rodos, bardzo popularny i rozrywkowy kurort, znany z 5-kilometrowej plaży, sportów wodnych i intensywnego nocnego życia. Jest tu wiele restauracji, barów, tawern i dyskotek. Każdy, kto lubi zabawę, będzie czuć się tu wspaniale. Atrakcją jest także jeden z największych parków wodnych w Europie.
Ixia
– ok. 5 km od miasta Rodos, świetne warunki do wypoczynku, blisko atrakcji Rodos – bardzo dobre połączenie autobusowe i tanie taksówki. Znakomite warunki do uprawiania windsurfingu, wysokiej klasy hotele i przytulne tawerny wzdłuż wybrzeża.
Kolymbia
– ok. 15 km od Faliraki, typowa miejscowość letniskowa, na trasie Rodos – Lindos, której malownicza okolica zaliczana jest do najładniejszych miejsc na wyspie. Są tu 2 zatoki z ładną piaszczysto-żwirkową plażą, zamknięte wystającymi z morza skałami. Doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych. Słynie z 3-kilometrowej alei drzew eukaliptusowych – centrum życia towarzyskiego z barami i klubami nocnymi.
Kremasti
– na zachodnim wybrzeżu, ok. 12 km od Rodos. Przyjemna, świetna na spacery promenada wzdłuż piaszczysto-kamienistej plaży. W tawernach z lokalną kuchnią miło jest posłuchać greckiej muzyki.

INFORMACJE PRAKTYCZNE
CZAS PRZELOTU: Polska – Rodos – ok. 3 godz.
CZAS LOKALNY: czas polski plus 1 godz.
JĘZYK: nowogrecki; można także porozumiewać się po angielsku i niemiecku.
NAPIĘCIE: 220 V.
CENY W HOTELU I RESTAURACJI: obiad – od 10 EUR, piwo – od 2 EUR, kawa i herbata – od 2 EUR, woda mineralna 1,5L – od 1 EUR, cola – od 1 EUR.
CENY W SKLEPACH: woda mineralna – ok. 0,5-1 EUR, chleb – ok. 1-1,5 EUR, piwo – ok. 1 EUR, wino – ok. 5 EUR.
WYNAJEM SAMOCHODÓW: od ok. 45 EUR/dzień; benzyna ok. 1,1 EUR; ze względu na kłopoty z ubezpieczeniem polecamy korzystanie z usług renomowanych wypożyczalni.
KOMUNIKACJA: sprawnie działająca komunikacja miejska. Z każdej miejscowości wypoczynkowej, gdzie położone są hotele  można dojechać do miasta Rodos i Lindos. Koszt taksówki: 1 EUR/km, autobus miejski od 2 EUR.
PLAŻE: przeważają plaże żwirkowe. Przepięknie położone plaże piaszczyste znajdują się w Kolymbii, Tsambika, Afandou i Faliraki. Wypoczynek i bogaty wybór sportów wodnych oferują: miasto Rodos, Ixia i Faliraki. Plaże ogólnodostępne, wejście bezpłatne; serwis plażowy (2 leżaki + parasol) – od 7 EUR.

ZAKYNTHOS
Urocza, z atrakcjami, jakich nie spotka się nigdzie indziej. Zapierające dech w piersiach widoki. Stojąc nad urwiskiem, mamy przepaść pod nogami. Gdziekolwiek nie spojrzeć szmaragdowe morze i błękit nieba, wszystko przecięte ostrym konturem szaro-białych skał. Między nimi bieleje mały skrawek odległej plaży, a na niej bajkowy wrak statku. Oto wizytówka tej cudownej wyspy, którą trzeba zobaczyć.

Warto tu przyjechać dla wypełnionych ciszą i upałem uliczek miasteczek, gdzie starzy ludzie siedzą przed domami, a senne gołębie okupują stare dzwonnice. Dla nasączonego światłem późnego popołudnia powietrza, które zaciera granicę między niebem a morzem, dla najprostszych potraw, jak kawałek sera owczego z chlebem i oliwą, które smakują jak wyrafinowane dania. I dla Retsiny – wina zaprawianego żywicą, które tak smakuje tylko tutaj.

Najgłośniejszym dosłownie i w przenośni resortem turystycznym wyspy jest Laganas nad zatokązakynthos o tej samej nazwie, z 5-kilometrową piaszczystą plażą, która jest częścią Morskiego Parku Narodowego. To tu co roku żółwie składają swoje jaja i dlatego pewne odcinki plaży są zamknięte dla turystów, a uprawianie niektórych sportów zabronione. W Laganas są najlepsze na wyspie kluby, bary i dyskoteki, popularne wśród amatorów nocnych rozrywek. Jest tu mnóstwo tawern i restauracji: od typowo greckich, do knajpek włoskich, chińskich, indyjskich i typowych fastfoodów. Liczne sklepiki nie odbiegają asortymentem od najlepszych w stolicy. W sąsiedztwie Laganas leży spokojne Kalamaki, oba resorty łączą się tworząc długą na 9 km złotą piaszczystą plażę. Także tutaj są miejsca lęgowe żółwi i niektóre odcinki plaży są zamknięte, a uprawianie sportów wodnych ograniczone. Życie nocne Kalamaki jest zdecydowanie mniej intensywne niż w Laganas, można tu miło spędzić wieczór w jednym z kilku klubów, a lokalne tawerny uważane są za najlepsze na wyspie. Najstarszym i najbardziej tradycyjnym resortem jest Argassi, które zachowało odrębność i niepowtarzalny charakter. Atrakcją są tu sporty wodne, które można uprawiać pod okiem profesjonalnych instruktorów przy długiej piaszczysto-żwirkowej plaży. Po zmierzchu ożywają bary i tawerny przy głównej ulicy. Warte polecenia są spacery po okolicy i malownicza wyprawa na pobliską górę Skopos (490 m n.p.m.). Coraz większą popularnością cieszy się Tsilivi, mała, ale tętniąca życiem miejscowość turystyczna z piękną piaszczystą plażą wyróżnioną znakiem Błękitnej Flagi i bogatą ofertą sportów wodnych. Kuszą różnorodnością kawiarnie, bary i puby, warto odwiedzić tradycyjne greckie tawerny. Jest tu wiele atrakcji dla turystów w każdym wieku: boiska Fantasy mini-golf, centrum rozrywki Bowl’m Over z bilardem i kręglami, Luna Fun Park i Muzeum Morskie.

INFORMACJE PRAKTYCZNE
CZAS PRZELOTU: Polska – Zakynthos – ok. 2 godz. 25 min.
CZAS LOKALNY: czas polski plus 1 godz.
JĘZYK: nowogrecki, ale można porozumiewać się w j. angielskim i niemieckim.
WALUTA: Euro (EUR).
NAPIĘCIE: 220 V.
KOMUNIKACJA: połączenia autobusowe są dobre, z miasta Zakynthos można dostać się do najmniejszych miejscowości, koszt – od 1EUR. Taksówki, oprócz autobusów, są głównym środkiem transportu, koszt – 1 EUR/km.
PLAŻE: głównie piaszczyste, szerokie, ogólnodostępne, wejście bezpłatne, serwis plażowy płatny: leżak + parasol ok. 8 EUR/dzień.

 

HISZPANIAhiszpania-mapka

COSTA BRAVA
Liczne zatoki z pięknymi plażami zakończone są tu urwistymi klifami, a sosnowe lasy dochodzą do samego brzegu morza. Południowy odcinek od Blanes po Barcelonę, zwany często Costa del Maresme, stanowi prawie pięćdziesięciokilometrową szeroką, piaszczystą plażę. Na tym odcinku proponujemy hotele w takich miejscowościach jak: Malgrat de Mar, Santa Susana, Calella oraz Pineda de Mar. Wzdłuż plaży biegnie kolejka i nadmorska promenada, przy której wybudowano liczne hotele wraz z infrastrukturą turystyczną dostosowaną do wymogów wczasowiczów. Otwarte do późnych godzin nocnych restauracje, bary, dyskoteki, sklepiki nie pozwalają się nudzić wieczorami.

Costa Brava ma do zaoferowania również wiele atrakcji historyczno-kulturalnych:
BARCELONA – jeden z najważniejszych portów śródziemnomorskich i jedno z najciekawszych miast Hiszpanii, GIRONA – jedno z najstarszych i najpiękniejszych miast, klasztor benedyktynów w świętych górach Montserrat, muzeum Salvadora Dali w Figueres – mieście urodzenia i pochowania artysty, bogate zabytki greckich i rzymskich osiedli w Empurias. Długa i szeroka plaża z miękkiego, złotego piasku to wizytówka ROSAS – największego kurortu w północnej części Costa Brava, niedaleko granicy z Francją. Spotkać tu można także całkiem inne plaże: małe, ukryte u stóp klifów, z tajemniczymi grotami.hiszpania

W znakomitym śródziemnomorskim klimacie, wśród pięknych widoków, w absolutnej symbiozie funkcjonują tu nowoczesna turystyka i codzienne życie. Rosas było i jest znane artystom i intelektualistom.

W Cadaques mieszczą się prywatne galerie sztuki i muzea.
Tu mieszkał Pablo Picasso, Henri Matisse czy Gabriel Garcia Marquez. Świetne warunki naturalne pozwalają na uprawianie całej masy dyscyplin sportowych: nurkowanie, żeglarstwo, surfing, paragliding, trekking

INFORMACJE PRAKTYCZNE
CZAS PRZELOTU:
Warszawa – Girona – 3 godz.
CZAS LOKALNY:
czas polski.
JĘZYK:
hiszpański.
NAPIĘCIE:
220 V.
WALUTA:
Euro (EUR).
CENY W HOTELU I RESTAURACJI:
obiad – ok. 10 EUR, piwo – ok. 1,5 EUR, wino – ok. 7 EUR, woda mineralna – ok. 1,5 EUR.
WYNAJEM SAMOCHODÓW:
od 37 EUR/dzień; 1 litr benzyny – ok. 1,1 EUR.
KOMUNIKACJA:
taksówka – ok. 5 EUR, kolejka miejska – ok. 1,5 EUR (odległość ok. 5 km).
PLAŻE:
bezpłatne; wypożyczenie leżaka lub parasola – ok. 4 EUR/dzień.

COSTA DE LA LUZ
Zapierające dech w piersiach krajobrazy Costa de la Luz wywierają ogromne wrażenie bogactwem kolorów i dopasowaniem architektury do warunków naturalnych. W Andaluzji można znaleźć wszystko to, co w Hiszpanii najlepsze i najciekawsze, wspaniałe jedzenie – wyborne tapas i szynki jamon iberico, najsłynniejsze wyśmienite sherry z Jerez de la Frontera. To tutaj narodziło się flamenco i kastaniety, stąd wywodzi się tradycja ludowych zabaw i festynów, a nawet korrida. Tu odnaleźć można typowe pueblos blancos (białe wioski), najdłuższe piaszczyste plaże (łącznie 800 km wzdłuż wybrzeża atlantyckiego na zachodzie – Costa de la Luz i śródziemnomorskiego na wschodzie – Costa del Sol), najwyższy łańcuch górski Hiszpanii (Sierra Nevada) i oczywiście hiszpańskie słońce.

Costa de la Luz rozciąga się wzdłuż Atlantyku, od Cieśniny Gibraltarskiej do granicy portugalskiej. To wybrzeże bardziej spokojne w porównaniu z tętniącym życiem Costa del Sol, nie ma tu ciągnących się bez końca rzędów hoteli i tłumów na plażach. Kontrola wykupu ziemi i inwestycji powoduje, że tylko tutaj, szczególnie w prowincji Huelva, gdzie znajdują się oferowane przez nas hotele, możemy jeszcze odnaleźć niekończące się, dzikie i nienaruszone wybrzeże, pełne dzikich plaż z naprawdę złotym piaskiem i pięknymi muszelkami czekającymi tylko na Państwa. Jadąc wzdłuż wybrzeża Costa de la Luz, mamy wrażenie, że jesteśmy w innym, lepszym świecie – niewysokie, zielone wzgórza, gaje pomarańczowe, białe wioski, bocianie gniazda, liczne zatoczki i dzikie wydmy. Wspaniały klimat ze średnią roczną temperaturą 23°C sprzyja wspaniałemu wypoczynkowi, z dala od zgiełku wielkich miast i tłumów na plażach.

INFORMACJE PRAKTYCZNE
CZAS PRZELOTU:
Warszawa – Faro – ok. 4,5 godz.
CZAS LOKALNY:
czas polski.
JĘZYK:
hiszpański.
NAPIĘCIE:
220 V.
WALUTA:
Euro (EUR).
CENY W HOTELU I RESTAURACJI:
obiad – ok. 15 EUR, piwo – ok. 2 EUR, wino – ok. 6 EUR, woda mineralna – ok. 1,5 EUR, kawa – ok. 1-2 EUR.
CENY W SKLEPACH:
woda min. 1,5 l – ok. 0,50 EUR, piwo – ok. 1 EUR, sok 1 l – ok. 0,70 EUR.
WYNAJEM SAMOCHODÓW:
od ok. 55 EUR/dzień; 1 litr benzyny ok. 1,2 EUR.
KOMUNIKACJA:
taksówka – ok. 8 EUR, autobus miejski – ok. 1,5 EUR (odległość ok. 10 km).
PLAŻE:
bezpłatne; wypożyczenie leżaka i parasola – ok. 8 EUR/dzień. Kupno parasola – ok. 18 EUR.

COSTA DEL SOLcosta-del-sol
Andaluzja to także piękny, niepowtarzalny krajobraz, wywierający ogromne wrażenie bogactwem kolorów i dopasowaniem architektury do warunków naturalnych, czego przykładem są Pueblos Blancos, czyli białe wioski. Prowincja ta może poszczycić się także najwyższym łańcuchem gór w Hiszpanii, Sierra Nevada. W czasie miesięcy zimowych, w ciągu jednego dnia, można jeździć na nartach na ośnieżonych szczytach, po czym udać się na wybrzeże i kąpać się w morzu w temperaturze 20°C. Wspaniały klimat, charakteryzujący się 325 dniami słonecznymi w roku oraz średnią temperaturą 25°C, sprzyja wspaniałemu wypoczynkowi, a także uprawianiu sportów wodnych. Najbardziej znanymi ośrodkami turystycznymi wybrzeża są ekskluzywne: Marbella, Benalmadena, Torremolinos i Fuengirola. Na Costa del Sol znajduje się ponad 30 pól golfowych, uważanych za najlepsze w Europie. Niebywałą atrakcją turystyczną jest również znajdujący się w pobliżu Gibraltar, z którego zaledwie krok dzieli od Maroka, przedsionka Afryki. W Andaluzji można znaleźć wszystko to, co w Hiszpanii najlepsze i najciekawsze. Tutaj narodziło się flamenco, stąd wywodzi się tradycja ludowych zabaw i festynów, a nawet korrida. Andaluzyjczycy lubią się bawić, co widać po dorocznych fiestas, ferias i romerias. Wypoczynek na Costa del Sol stanowi niezapomnianą mieszankę dużej porcji historii, zapierających dech w piersiach krajobrazów, pięknych, słonecznych plaż oraz wspaniałej zabawy w gorących, hiszpańskich rytmach.

INFORMACJE PRAKTYCZNE
CZAS PRZELOTU:
Warszawa – Malaga – 4,5 godz.
CZAS LOKALNY:
czas polski.
JĘZYK:
hiszpański.
NAPIĘCIE:
220 V.
WALUTA:
Euro (EUR).
CENY W HOTELU I RESTAURACJI:
obiad – ok. 12 EUR, piwo – ok. 2 EUR, wino – ok. 5 EUR, woda mineralna – ok. 1,5 EUR, kawa – ok. 1,5 EUR.
WYNAJEM SAMOCHODÓW:
od 30 EUR/dzień; 1 litr benzyny – ok. 1,1 EUR.
KOMUNIKACJA:
taksówka – ok. 8 EUR, autobus miejski – ok. 1,5 EUR (odległość ok. 10 km).
PLAŻE:
bezpłatne; wypożyczenie leżaka i parasola – ok. 4 EUR/dzień

IBIZA
Ibiza zwana też w lokalnym dialekcie Eivissa jest trzecią co do wielkości wyspą archipelagu Balearów. Swoją nazwę zawdzięcza Fenicjanom i pochodzi od imienia Boga Bes. Ibiza zawsze wzbudzała duże zainteresowanie. Powodów było wiele. Z pewnością są nimi centralne położenie na Morzu Śródziemnym, urok i piękno wyspy, różnorodność wszelkich rozrywek oraz to, że jest ona miejscem częstych spotkań intelektualistów. Wszyscy ci, którzy czytali o Ibizie lub słyszeli o niej, mają na pewno niekompletny obraz tej magicznej wyspy. Jest ona miejscem, gdzie w nadzwyczajny sposób otwiera się ludzki umysł i zdolność szczególnego rodzaju odbioru świata. Z tego właśnie powodu Ibiza zdobyła tak wielkie uznanie wśród turystów całego świata, w którym każdy znajdzie sposób na alternatywne życie w zgodzie z naturą. Pełna osobliwości architektura wyspy, od wieków targanej przez różne losy, obecnie przedstawia obraz bogaty w różnorodną kulturę. Magia Ibizy polega na tym, że dawne czasy przeplatają się z tu ze ibizawspółczesnymi. Nowoczesne konstrukcje w całkowitej harmonii sąsiadują z historycznymi zabytkami, a nieraz gorzkie i trudne wydarzenia z przeszłości pozwalają dzisiaj funkcjonować wyspie w pełnym poczuciu wolności. Zwiedzanie stolicy wyspy jest dobrym początkiem na zrozumienie charakteru całej Ibizy i stanowi doskonałe wprowadzenie do podróży po tej bajkowej ziemi. Ze względu na olbrzymią różnorodność biologiczną, wzbogaconą bezcenną kolekcją zabytków historycznych, w 1999 r. Ibiza została wpisana na Listę Zabytków Dziedzictwa Ludzkości UNESCO. Szczególne znaczenie odgrywa tu teren łąk Posejdona. Na wyspie znajdują się wykopaliska archeologiczne, na których odkryto liczne szczątki dawnych cywilizacji. Cała Ibiza jest wyspą płaską i pozbawioną większych wzniesień. Pejzaż jest bardzo zróżnicowany, a piękna zieleń zaskakuje już od pierwszego wejrzenia. Nieraz wydaje się, że oglądane widoki oddalone są od siebie o setki kilometrów, w rzeczywistości zaś odległości te są bardzo niewielkie. Poza strefami uchodzącymi za typowo rozrywkowe, takimi jak San Antonio czy Eivissa, reszta wyspy przepełniona jest ciszą i wszędzie obecną atmosferą spokoju. Ten zakątek, który jeszcze na początku zeszłego stulecia był zapomniany, teraz jest obowiązkową przystanią dla wszystkich kochających życie i wszelkie przyjemności w przyspieszonym tempie. Podczas letnich nocy Ibiza zamienia się w miejsce nieograniczonej niczym rozrywki i niekończącej się zabawy.

INFORMACJE PRAKTYCZNE
CZAS PRZELOTU:
Warszawa – Ibiza – 3 godz.
CZAS LOKALNY:
czas polski.
JĘZYK:
hiszpański.
NAPIĘCIE:
220 V.
WALUTA:
Euro (EUR).
CENY W HOTELU I RESTAURACJI:
obiad – ok. 11 EUR, piwo – ok. 1,5 EUR, wino – ok. 7 EUR, woda mineralna – ok. 1,5 EUR.
WYNAJEM SAMOCHODU:
od 36 EUR/dzień; 1 litr benzyny – ok. 1,1 EUR.
KOMUNIKACJA:
taksówka – ok. 6 EUR, autobus – ok. 1,5 EUR (odległość ok. 5 km).
PLAŻE:
bezpłatne; wypożyczenie leżaka lub parasola – ok. 5 EUR/dzień.

MAJORKA
Majorka to największa z wysp Balearów. Jeszcze tak niedawno była sennym, rolniczym zaściankiem. W połowie ubiegłego wieku narodziła się tu turystyka – jej prekursorzy powoli odkrywali to niezwykłe miejsce. „… Prosta, cicha Majorka jest niczym zielona Szwajcaria okryta kopułą kalabryjskiego nieba i promieniująca uroczystym spokojem Orientu…” – tak o Majorce pisała George Sand w 1842 r. Choć od wypowiedzianych słów minęło sporo czasu, miejsce to nadal zachwyca swym pięknem i różnorodnością. Na Majorce odnajdziemy marzenia: pasma piaszczystych plaż, słońce, romantyczne zatoczki otoczone krystalicznie czystą wodą. Sierra de Tramuntana – pasmo pokrytych drzewostanem pagórków i skalistych szczytów, schodzących majorkaurwistymi klifami do morza, stwarza doskonałe warunki do uprawiania turystyki górskiej. Jedne z najpiękniejszych miejsc tego regionu to miasta Soller i Valldemossa, których także nie można pominąć. W niewielu miejscach na świecie oferta turystyczna jest równie bogata. Majorka to nie tylko ciągnące się wzdłuż piaszczystych plaż hotelowe wieżowce, to także jej wschodnia część – Cala d’Ore i Cala Ratjada – miejscowości zachwycające hiszpańskim klimatem, gdzie wieczorem dziesiątki restauracji oferują najlepsze dania kuchni hiszpańskiej, katalońskiej i specjalności z Majorki. Kawiarnie rozbrzmiewają gwarem rozmów, przyciągają muzyką. Stamtąd już tylko krok do Przylądka Formentor – jednego z „krańców świata”, który ukazuje najwyższe i najdziksze partie gór schodzących bezpośrednio do morza, dając możliwość współodczuwania piękna i potęgi natury.

INFORMACJE PRAKTYCZNE
CZAS PRZELOTU:
Polska – Palma de Mallorca – 3 godz.
CZAS LOKALNY:
czas polski.
JĘZYK:
hiszpański.
WALUTA:
Euro (EUR).
NAPIĘCIE:
220 V.
CENY W HOTELU I RESTAURACJI:
obiad – 13 EUR, piwo – 2 EUR, wino – 8 EUR, woda mineralna – 1,5 EUR, kawa – 1,5 EUR.
WYNAJEM SAMOCHODÓW:
działają tu duże firmy międzynarodowe zajmujące się wynajmem samochodów; ceny od 36 EUR/dzień, 1 litr benzyny – 1,2 EUR.
KOMUNIKACJA:
taksówki należą do taniego środka komunikacyjnego. Najdroższe są po godz. 21.00 oraz w dni świąteczne. Dobrze rozwinięta jest sieć połączeń autobusowych z większością miast i miejscowości wypoczynkowych.
PLAŻE:
bezpłatne; wypożyczenie leżaka i parasola – ok. 8 EUR/dzień.

MINORKA
Unikalna przyroda sprawiła, że wyspa została objęta rezerwatem biosfery UNESCO. Jest idealnym miejscem dla miłośników wypoczynku blisko natury. Co nie znaczy, że brak tu rozrywek. Po prostu wakacyjne życie koncentruje się na plażach – bo są tego warte! W głównych ośrodkach są oczywiście bary, restauracje i knajpki z owocami morza. Koniecznie trzeba skosztować pysznego calderata de llagosta – gulaszu z homara, wznieść toast pomadą – koktajlem z dżinu i lemoniady, który uchodzi za specjalność wyspy.

Minorka jest światem podzielonym – z jednej strony Ciutadella, antyczna stolica, malownicze miasto, jednak nieco melancholijne z małym portem, uważanym za jedno z najbardziej romantycznych miejsc na Morzu Śródziemnym; z drugiej strony Mahon, dynamiczna stolica. minorkaMiasto, które na jego szczęście lub nieszczęście znajduje się przy naturalnym, wielkim zalewie, a w związku z tym położeniem ma bardzo łatwy dostęp od strony morza. Każde z tych miast oferuje własne piękno. Jednoznacznie silny charakter tych miast obliguje turystę do odwiedzenia obydwu, po to, aby wyjeżdżając z Minorki nie miał wrażenia, że ominął coś istotnego.

Na Minorce można odnaleźć liczne ślady minionych epok. Antyczne cywilizacje pozostawiły po sobie liczne budowle, ruiny i konstrukcje. Największą na Balearach jest antyczna osada talajocka – Son Catlar oraz najstarsza budowla w Europie – la Naveta des Tudons. Poza tymi dwoma prawdziwymi skarbami archeologicznymi, można zobaczyć wiele innych antycznych budowli, twierdze i fortece. Każda z cywilizacji panujących na Minorce odcisnęła swoje piętno. Do dziś można podziwiać ślady wielkich kultur – rzymskiej, bizantyjskiej, arabskiej, saraceńskiej czy frankońskiej. Obecnie wyspa ma charakter sielankowy, wiejski; a przeszłość i teraźniejszość tworzą specyficzną, harmonijną atmosferę. Uliczki wspaniałych miast, Mahon i Ciutadella, zapraszają do spacerów i zachęcają do podziwiania niezwykłych pamiątek, pozostawionych przez historię. Przechadzki po labiryntach starych duktów mogą trwać bez końca, a wspomnienia jedynej w swoim rodzaju atmosfery pozostają na zawsze w pamięci. Gorąco zapraszamy!

INFORMACJE PRAKTYCZNE
CZAS PRZELOTU:
Warszawa – Minorka – 3 godz.
CZAS LOKALNY:
czas polski.
JĘZYK:
hiszpański.
NAPIĘCIE:
220 V.
WALUTA:
Euro (EUR).
CENY W HOTELU I RESTARACJI:
obiad – ok. 12 EUR, piwo – ok. 1,5 EUR, wino – ok. 8 EUR, woda mineralna – ok. 1,5 EUR.
WYNAJEM SAMOCHODÓW:
od 44 EUR/dzień; 1 litr benzyny – ok. 1,1 EUR.
KOMUNIKACJA:
taksówka – ok. 6 EUR, autobus – ok. 1,5 EUR (odległość ok. 5 km).
PLAŻE:
bezpłatne; wypożyczenie leżaka lub parasola – ok. 5 EUR/dzień.

 

INDIEindie-mapka

GOA
Goa – najmniejszy i najpiękniejszy stan w Indiach jest dzisiaj światowej renomy destynacją plażową. Obok klimatycznych „shacks” powstały luksusowe hotele. Mimo szybkiego rozwoju głównych ośrodków turystycznych przetrwała tu niepowtarzalna atmosfera leniwych wakacji, totalnego relaksu i oderwania od rzeczywistości. To właśnie magia Goa! Tutaj życie toczy się na plaży. Wybrzeże Goa to łącznie 125 km przepięknych plaż, każda z własnym charakterem.

W południowej części Goa plaże i miejscowości są spokojniejsze, jakby je stworzono specjalnie na cel romantycznej podróży. Plaża Palolem, gęsto porośnięta zwieszającymi się do morza palmami kokosowymi grała w słynnym filmie „Tożsamość Bourne’a”. Znaną plażą południa jest Betalbatim: długa, spokojna, idealna na pełen relaks lub długie spacery, zwana jest ukrytym klejnotem i związana z prastarą legendą o powstaniu Goa. Na północy łączy się z Colva – najstarszym i największym resortem w południowym Goa. Jest tu sporo hoteli, barów i straganów z pamiątkami. Plaża jest szeroka, ma ok. 24 km długości i w weekendy jest chętnie odwiedzana przez Hindusów, przyjeżdżających tu całymi rodzinami. Dalej na południe znajdują się spokojniejsze plaże Varca i Cavelossim.indie

Na północy Goa bardziej czuje się klimaty kontynentalne, kwitnie tu życie nocne, w kultowych barach spotykają się niespokojne duchy z całego świata. Tak właśnie wypoczywa się na plażach Baga i Calangute. Baga to najbardziej intensywne nocne życie, tu znajdują się znane imprezowiczom Club Tito’s i Cafe Mambo. Calangute łączy się z Baga i nazywana jest „Królową Plaż”; wyjątkowo malownicza i popularna plaża bywa w sezonie zatłoczona. Spokojniejszą plażą jest Candolim, piękna widokowo, z bogatą ofertą sportów wodnych. Atrakcją w okolicy jest Fort Aguada, zbudowany przez Portugalczyków w 1612 r. Na północ od Baga rozciąga się Anjuna, dawna hipisowska stolica Goa, bo właśnie tę plażę upodobali sobie w latach 60. hipisi. Co środę odbywa się tu znany pchli targ, gdzie oryginalne pamiątki wystawiają jeszcze bardziej oryginalni sprzedawcy. Z nocnych sobotnich targów znana jest też Arpora. Goa to raj dla zakupoholików – w oszałamiających kolorami sklepikach i na bazarach można za bezcen kupić fantastyczne rzeczy z przeróżnych tkanin, a także zlecić uszycie na miarę wymyślonej kreacji. Wybór pamiątek i oryginalnej biżuterii przyprawia o zawrót głowy. Atmosfera Goa bardzo odbiega od innych stanów Indii. Na każdym kroku widać wpływy portugalskie. Ponad 450-letnia obecność Portugalczyków zaznaczyła się wyraźnie w architekturze, kuchni i stylu życia. Czas płynie tu leniwie jak w krajach śródziemnomorskich, jest pora sjesty, w kuchni królują oczywiście tradycyjne indyjskie przyprawy, ale widać także wpływy portugalskie. Kraina kulinarnych rozkoszy dla wegetarian i amatorów owoców morza!

INFORMACJE PRAKTYCZNE
WIZA:
dokumenty niezbędne do otrzymania wizy: wypełniony aktualnie obowiązujący wniosek wizowy (dostępny na stronie internetowej Ambasady Indii: http://www.indianembassy.pl/); 2 zdjęcia w formacie wizowym (jak do paszportu, na jasnym tle); paszport, który musi być ważny co najmniej 6 miesięcy od daty powrotu do kraju. Podpis osoby wypełniającej wniosek powinien być zgodny z podpisem w paszporcie. Paszport i wiza oddane zostaną na lotnisku w dniu wylotu. Opłata za wizę turystyczną i pośrednictwo w jej uzyskaniu: 250 PLN/os.
CZAS PRZELOTU:
Warszawa – Dabolim (GOI) – ok. 7 godz.
CZAS LOKALNY:
czas polski plus 4,5 godz.
JĘZYK:
konkani, hindi, angielski.
WALUTA:
rupia indyjska (INR); 1 USD – 50 INR.
GRUPY WYZNANIOWE:
hinduizm (65,8%), chrześcijaństwo (26,7%), islam (6,8%).
ELEKTRYCZNOŚĆ:
230 V, wtyczki brytyjskie.
WYNAJEM SAMOCHODÓW:
ceny od ok. 50 USD.
CENY W RESTAURACJI:
Goa słynie ze znakomitych lokalnych knajpek z owocami morza, posiłki oferują także shaks przy plaży, ok.10 USD.
NAPIWKI:
zwyczajowo 10-15% od rachunku lub 5-15 rupii w zależności od rodzaju usługi.
KLIMAT:
najlepszy czas na wyjazd to okres listopad- kwiecień, po monsunie, szczyt turystyczny: styczeń – kwiecień – mniejsze upały, sucho.
PLAŻE:
publiczne, szerokie i piaszczyste. Parasole i leżaki dostępne w tzw. shacks – chatach przy plaży, gdzie można także zamówić drinka, prosty posiłek. Nazywane najczęściej imieniem właściciela są malowniczym dodatkiem i bardzo pomocną „instytucją” w życiu plażowym.

 

INDONEZJAindonezja-mapka

BALI
Balijczyków cechuje wyjątkowe bogactwo duchowe i głębia przeżyć religijnych. Dużą część życia poświęcają wypełnianiu tradycyjnych rytuałów. Mnogość obrzędów i świąt w kalendarzu balijskim sprawia, że turyści odwiedzający wyspę o dowolnej porze roku mają okazję uczestniczyć przynajmniej w jednym z nich. Nie tylko ludzie, krajobrazy i uroczystości są na Bali piękne i kolorowe. Oko i podniebienie radują także tutejsze specjały. Można tu spędzić wakacje nie tylko w prawdziwie sielskiej scenerii, ale także obcując ze wspaniałą sztuką. Czas na Bali płynie we własnym tempie. Zapraszamy.bali

INFORMACJE PRAKTYCZNE
WIZY:
obywatele RP przy wjeździe do Indonezji muszą ubiegać się o wizę. W tym celu należy okazać wypełnioną po angielsku kartę wjazdową otrzymaną w samolocie i zapłacić 25 USD. Wiza wydawana jest na lotnisku. Należy zachować kartę wyjazdową w celu okazania urzędnikowi imigracyjnemu podczas wylotu z Indonezji. Paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy oraz posiadać aktualne zdjęcie. Wiza przysługuje jedynie do celów turystycznych.
CZAS PRZELOTU:
ok. 20 godz.
PODATEK LOTNISKOWY:
obowiązkowa opłata przy wylocie: ok. 150 000 IDR/os. (miejscowy podatek lotniskowy).
CZAS LOKALNY:
czas polski plus 6 godz.
JĘZYK:
indonezyjski, bahasa indonesia, balijski, angielski.
NAPIĘCIE:
220 V.
WALUTA:
rupia. W obiegu są zarówno banknoty, jak i monety. 10.000 IDR = ok. 2,5 PLN. UWAGA: dolary amerykańskie – w Indonezji w obiegu są tylko banknoty dolarowe wyemitowane po 2002 r., banki i kantory nie przyjmują też serii CB.
GRUPY WYZNANIOWE:
hindusi (90%), chrześcijanie (8%), muzułmanie (2%).
NAPIWKI:
przyjęte jest dawanie napiwków bagażowym, kierowcom, przewodnikom ok. 10.000 IDR lub 1 USD, kelnerom ok. 10%.
PLAŻE:
bezpłatne; wypożyczenie leżaka i parasola – ok. 30.000 IDR.
CENY W HOTELU I RESTAURACJACH:
obiad – ok. 10 EUR, piwo – ok. 2 EUR, wino – ok. 5 EUR, kawa – ok. 2 EUR.

 

KENIAkenia-mapa

Kraj położony po obu stronach równika, na wschodnim wybrzeżu Afryki, nad Oceanem Indyjskim. Wszystko jest tu egzotyczne – od ludzi i ich obyczajów po dziką przyrodę i klimat.

Największą atrakcją turystyczną Kenii są malownicze parki narodowe, najsłynniejsze to: Masai Mara, Tsavo East i Tsavo West, Amboseli. Podczas safari z okien samochodu można obserwować żyjące na wolności dzikie zwierzęta: słonie, żyrafy, lwy, lamparty, zebry, bawoły, wiele gatunków antylop i gazeli, małpy, strusie, hipopotamy, nosorożce, krokodyle i wiele, wiele innych. Pasjonatów ornitologii z pewnością zachwyci ogromna liczba egzotycznych ptaków: zadziwiający swoim wyglądem sekretarz, sępy, marabuty, czaple, ibisy, czy dzioborożce.

Wspaniałe afrykańskie pejzaże, różnorodna, dzika przyroda na wyciągnięcie ręki, bajeczne plaże i ciepły ocean, przyjaźnie nastawieni mieszkańcy oraz wszędzie obecna egzotyka oczarują wszystkich ciekawych Czarnego Lądu.kenia

Mombasa Beach
Północne wybrzeże Mombasy oferuje świetne warunki do spędzania wspaniałych wakacji: urocze hotele, restauracje z pysznymi specjałami kuchni międzynarodowej oraz wiele możliwości uprawiania sportów wodnych. Warto również zobaczyć miasto Mombasa z Fortem Jesus oraz starym portem Dhow.

Diani Beach
Położona na południe od Mombasy, w cieniu kokosowych palm, nieskończenie długa i szeroka plaża z białym drobnym piaskiem. Idealnie nadaje się na długie spacery i ma doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych.

Podczas przypływów morza, które powtarzają się co dobę, woda na kilka godzin przykrywa plaże na obydwu wybrzeżach.

INFORMACJE PRAKTYCZNE
WIZY:
obywatele RP wjeżdżający na terytorium Kenii muszą posiadać ważną wizę. Wizę turystyczną, ważną przez 30 dni (wliczając dzień wjazdu i wyjazdu), można otrzymać na lotnisku w Mombasie. Do otrzymania wizy potrzebny jest paszport ważny przez minimum 6 miesięcy licząc od daty planowanego wyjazdu (z minimum jedną wolną stroną). Koszt wizy do 30.11.2010 wynosi 25 USD (dzieci i młodzież do 16 roku życia nie płacą za wizę). Od 1.12.2010 koszt wizy to 50 USD od osoby. Płatne gotówką. Na lotnisku należy wypełnić formularz wizowy oraz karty imigracyjne przyjazdu i wyjazdu.
CZAS PRZELOTU:
Polska – Mombasa – 10 godz.
CZAS LOKALNY:
czas polski plus 2 godz.
JĘZYK URZEDOWY:
suahili i angielski.
STOLICA:
Nairobi.
WALUTA:
szyling kenijski (KSH), 1 USD = 65 KSH, 1 EUR = 75 KSH. Zabierając ze sobą dolary proszę pamiętać, że akceptowane są tylko banknoty wydane po 2005 r.
NAPIĘCIE ELEKTRYCZNE:
220V-240V, gniazdka kwadratowe z trzema bolcami. Potrzebne są adaptery – do kupienia w każdym hotelu (ok. 100 KSH).
KLIMAT:
równikowy z porą suchą od listopada do marca, porą deszczową od kwietnia do czerwca, porą gorącą od lipca do września.
SZCZEPIENIA:
przy wjeździe do Kenii nie są wymagane żadne obowiązkowe szczepienia profilaktyczne, jednakże WHO zaleca szczepienia przeciwko żółtej febrze, żółtaczce zakaźnej typu A i B, błonicy, tężcowi oraz polio, brak takich szczepień nie stanowi przeszkody w podjęciu decyzji o wyjeździe do Kenii. Sugerujemy profilaktykę antymalaryczną – leki dostępne są tylko na receptę i przyjmuje się je przed wylotem. Należy zaopatrzyć się w środki przeciw komarom.
UWAGA!!! na terenie Tanzanii wymagane jest szczepienie przeciwko żółtej febrze.
PLAŻE:
piasek nieskazitelnie biały, woda krystalicznie czysta. Charakterystyczne dla Kenii są bardzo duże amplitudy pływów Oceanu Indyjskiego.
FOTOGRAFOWANIE:
w Kenii obowiązuje bezwzględny zakaz fotografowania budynków urzędowych, militarnych, prezydenta, flagi narodowej, wojska, policji, portów i dworca kolejowego.
NAPIWKI:
w wielu miejscach wręcz obowiązkowe. Na safari uiszcza się napiwek dla kierowcy i lokalnego pilota. Napiwki w hotelach daje się bagażowym za wniesienie bagażu w dniu przylotu oraz wyniesienie w dniu wykwaterowania – ok. 60 KSH.
UWAGI
: obowiązuje bezwzględny zakaz wywozu z Kenii muszli, kości słoniowej, korali i skór zwierzęcych.
SAFARI

Parki Narodowe: to ogromne połacie lądu (10-15.000 km²), gdzie zwierzęta żyją na wolności w swoim naturalnym środowisku. Na terenach parków nie ma żadnej aktywności ludzkiej, nie ma elektryczności (za wyjątkiem lodży), dróg asfaltowych, a poruszać się można tylko po wyznaczonych drogach gruntowych mini-busami lub jeepami i pod żadnym pozorem nie można wychodzić z pojazdów.
Mini-busy:
po parkach podróżuje się 8-osobowymi mini-busami. Kierowca jest jednocześnie przewodnikiem, zna doskonale wszystkie Parki Narodowe i ma dużą wiedzę na temat dzikich zwierząt, które potrafi doskonale tropić. Mini-busy nie są klimatyzowane, mają natomiast podnoszony dach, co zapewnia przewiew, umożliwia obserwacje zwierząt i robienie zdjęć na stojąco.
Ubranie:
safari zwykle odbywa się w godz. 6.00-08.00 i 16.00-18.00 – są to najlepsze godziny na obserwację zwierząt. Rano może być jeszcze chłodno (14-18°C) i trzeba się odpowiednio ubrać (bluza z długim rękawem). Zalecane odkryte sandały sportowe.
BAGAŻ:
na safari można zabrać wyłącznie bagaż podręczny: niedużą torbę lub plecak z najpotrzebniejszymi rzeczami, gdyż w mini-busie nie ma wiele miejsca na bagaż. Osoby, które wykupiły dodatkowy tydzień pobytu po safari mogą zostawić główny bagaż w hotelowym pokoju bagażowym.

 

MADERAmapa-madera

Magiczna wyspa leży 500 km od wybrzeża Afryki i 1000 km od Europy. Przyzwyczajenie każe mówić o wyspie Madera, ale jest to w istocie archipelag – wysp jest więcej. Poza Maderą, największa z wysp to Porto Santo (ok. 40 km od Madery) z przepiękną plażą. Do archipelagu należą również dwie grupy małych wysp: Ilhas Desertas i Ilhas Selvagens. Turystyka, obok produkcji wina Madera i upraw rolnych, jest głównym źródłem dochodów mieszkańców wyspy. Oferta hotelowa charakteryzuje się bardzo wysokim standardem. Niedawno Madera była dla turystów z Polski jedynie nierealnym i trudno osiągalnym punktem na mapie świata. Jak jednak w każdym miejscu na świecie, także tu można trafić na polskie ślady. Istnieje hipoteza, że Władysław Warneńczyk przeżył bitwę pod Warną i znalazł schronienie właśnie na Maderze. Kilka zimowych miesięcy spędził tu również na zalecenie lekarza Marszałek Piłsudski. Dobrej reklamy przysporzył wyspie popularny serialmadera „Teraz albo nigdy” – właśnie podczas wakacji na Maderze poznali się jego bohaterowie.

INFORMACJE PRAKTYCZNE
CZAS PRZELOTU: Warszawa – Funchal – ok. 5,5 godz.
CZAS LOKALNY: czas polski minus 1 godz.
JĘZYK: portugalski; można także porozumiewać się po angielsku.
STOLICA WYSPY: Funchal.
NAPIĘCIE: 220 V.
WALUTA: Euro (EUR).
CENY W HOTELU I RESTAURACJI: obiad – od 12 EUR, napój – ok. 2 EUR, piwo – ok. 2 EUR, wino – ok. 4 EUR.
KOMUNIKACJA: dość sprawna i niedroga (taksówki, lokalne autobusy).
PLAŻE: w większości kamieniste lub żwirkowe, wstęp bezpłatny; serwis plażowy (2 leżaki + parasol) – ok. 10 EUR/dzień.

 

MAROKOmaroko-mapa2

Maroko to kraj niespodzianek i kontrastów, tutaj islam spotyka się z afrykańską witalnością i zachodnim modelem życia, a tradycyjny rytuał parzenia mocnej kawy czy przygotowywania miętowej herbaty współistnieje z fast foodami McDonald’s. Maroko ma wszystkie możliwe walory kraju marzeń każdego turysty: piękne wybrzeże Atlantyku, majestatyczne góry Atlas, ciekawe orientalne miasta z lokalnym klimatem i mozaiką ludzkich typów, arabskie wioski, w których zatrzymał się czas, a także otwarte i gościnne nastawienie do zagranicznych gości.

AGADIR
Największy kurort Maroka, słynie z pięknej, piaszczystej plaży o długości ok. 8 km i szerokości do 300 m, w kształcie półksiężyca. Ładne, nowoczesne miasto pulsuje kolorami i zabawą od rana do wieczora. Z ruin kazby na wzgórzu można podziwiać przepiękny widok na ocean, plażę, port i miasto. Tysiące knajpek, lokalnych lub międzynarodowych restauracji, dyskotek, pubów i nocnych klubów – miłośnicy nocnego życia z pewnością znajdą miejsce dla siebie. Wieczorem zewsząd dochodzi muzyka – oryginalna mieszanka afrykańskich i arabskich rytmów. Soczyste owoce, pyszne soki wyciskane zemaroko świeżych owoców, gęste koktajle, tradycyjne słodycze – najlepiej smakują kupione na ulicy. Znakomite knajpki w porcie zapraszają na rewelacyjne owoce morza. Fantastyczna pogoda w połączeniu z ciepłymi wodami Atlantyku sprzyja sportom wodnym – są tu znakomite warunki do uprawiania surfingu i kitesurfingu.

INFORMACJE PRAKTYCZNE
WIZY:
nie są wymagane. Paszport ważny minimum 6 miesięcy od daty wyjazdu z Maroka.
CZAS PRZELOTU:
Warszawa – Agadir – ok. 4 godz.
CZAS LOKALNY:
czas letni: czas polski minus 2 godz. czas zimowy: czas polski minus 1 godz.
JĘZYK:
arabski, francuski, angielski.
GRUPY WYZNANIOWE:
Maroko jest krajem muzułmańskim, gdzie zarówno zasady religijne jak i tradycyjne obyczaje są żywe i powszechnie praktykowane. Turyści powinni się odpowiednio zachowywać, szczególnie w miejscach publicznych, meczetach itp. Zbyt swobodny ubiór kobiet może spowodować niepożądane reakcje.
NAPIĘCIE:
220 V.
WALUTA:
Dirham marokański (MAD), 1 MAD = ok. 0,35 PLN; w obiegu są monety i banknoty.
NAPIWKI:
obowiązuje zasada, że każdy daje tyle, na ile go stać. Przyjęte jest dawanie napiwków kelnerom, kierowcom i przewodnikom – ok. 10-15% rachunku.
ORIENTACYJNE CENY:
karta telefoniczna – 50 MAD, pieczywo – ok. 2 MAD, woda mineralna – ok. 3-9 MAD, coca cola 1 l – ok. 8,90 MAD, piwo – ok. 15 MAD, wódka – ok. 135 MAD/butelka, wino – ok. 25 MAD, obiad – od 40 MAD.
PLAŻE:
bezpłatne; wypożyczenie leżaka i parasola: darmowe lub za opłatą: ok. 15 MAD/dzień.
KLIMATYZACJA:
w niektórych hotelach sterowana jest centralnie, godziny ustala dyrekcja hotelu.

 

PORTUGALIAportugal_map

Najsłynniejszy region turystyczny Portugalii leży na południowym wybrzeżu i rozciąga się od Przylądka św. Wincentego do granicy z Hiszpanią. Od południa i zachodu skąpany w wodach Atlantyku, od północy chroniony jest pasmem górskim przed wiatrami.

Wybrzeże Algarve ma ponad 150 km długości. W zachodniej części linia brzegowa jest bardziej urozmaicona, piaszczyste plaże przerywane są klifami i fantastycznymi formacjami skalnymi. Taka jest właśnie słynna Praia da Rocha, najbardziej znana plaża Algarve i pierwszy resort turystyczny regionu. Przepiękna plaża ma ponad 2 km długości, w piaskowych skałach natura wydrążyła tunele i fantastyczne łuki. Znanym kurortem jest tu Portimao – pełne życia, z portem, malowniczymi targami, ładną promenadą i świetnymi restauracjami. Lokalny przysmak to wielkie, grillowane sardynki. W spokojnym Carvoeiro nieduża, przepiękna plaża wcina się w miasteczko, a cudowna zatoczka jest chroniona przez klify. Tradycyjne domy na klifie i pełne wdzięku łodzie rybaków tworzą niepowtarzalną i klimatyczną scenerię.portugalia

Wybrzeże wschodnie to odmienne krajobrazy. Płaskie, z wydmami, salinami i małymi wysepkami, szczyci się fantastycznie długimi, piaszczystymi plażami. Takie plaże są w okolicy Taviry. To przepiękne i bardzo fotogeniczne miasteczko, którego historia sięga starożytności, leży po dwóch stronach rzeki Gilao, spiętych rzymskim mostem. Nad rzeką są najlepsze restauracje. Nazywana Wenecją, Algarve Tavira ma wiele kościołów, są tu romantyczne, kręte uliczki i malownicze domy z 4-spadowymi dachami. Wspaniała plaża Ilha de Tavira dostępna jest promem, do plaży Cabana dostać się można statkiem. Z długiej plaży i wyjątkowo ciepłej wody słynie Monte Gordo, kurort położony ok. 3 km od granicy z Hiszpanią. Dodatkową atrakcją jest tu kasyno.

Region Algarve dysponuje znakomitymi warunkami do uprawiania sportów, które mogą zmienić wakacyjny wypoczynek w ciekawą przygodę. Wiele firm organizuje różne formy aktywnego wypoczynku, popularne są: jazda konna, windsurfing, paralotniarstwo, kajakarstwo, wycieczki rowerowe, wycieczki krajobrazowe. Największą sportową atrakcją regionu jest golf. Na lotnisku w Faro często widzi się całe wycieczki eleganckich golfistów. W Algarve jest ponad 25 pól golfowych o ustalonej wśród pasjonatów renomie, szkoły z profesjonalnymi instruktorami i sklepy ze sprzętem.

Tradycyjna kuchnia regionu słynie z ryb i owoców morza. Warto spróbować caldeiradas – lokalnej odmiany zupy rybnej i dorsza przyrządzanego na 365 sposobów, tyle co dni w roku. Kto lubi owoce morza ten powinien skosztować arroz de marisco – ryżu duszonego z mięczakami, pomidorami, cebulą, papryką i czosnkiem i feijoada de buzinas – duszonej fasoli z mięczakami. Symbolem kuchni regionalnej jest cataplana, czyli rodzaj szerokiego garnka z przykrywką, w którym przygotowuje się potrawę o tej samej nazwie – mistrzowskie połączenie mięsa i owoców morza. Wyborne desery według tradycyjnych przepisów klasztornych bazują na lokalnych migdałach i figach. Najlepsze wina regionu pochodzą z Lagos, Lagoa i Portimao. Medronho to popularny mocny alkohol produkowany z owocu o tej samej nazwie, rosnącego w Algarve.

INFORMACJE PRAKTYCZNE
WIZY:
nie są wymagane. Paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy.
CZAS PRZELOTU:
Warszawa – Faro – ok. 4,5 godz.
CZAS LOKALNY:
czas polski minus 1 godZ.
JĘZYK:
portugalski; można także porozumiewać się po angielsku i niemiecku.
STOLICA:
Lizbona.
NAPIĘCIE:
220 V.
WALUTA:
Euro (EUR).
CENY W HOTELU I RESTAURACJI:
obiad – od 12 EUR, napój – ok. 2 EUR, piwo – ok. 2 EUR, wino – ok. 4 EUR.
KOMUNIKACJA:
taksówka – ok. 8 EUR, lokalny autobus – ok. 1,5 EUR.
PLAŻE:
wstęp bezpłatny; serwis plażowy (2 leżaki + parasol) – do ok. 15 EUR/dzień w sierpniu, w pozostałych terminach taniej; popularne jest kupowanie parasoli przeciwsłonecznych (ok. 5-10 EUR).

 

SRI LANKAsri-lanka-mapka

Dla kupców arabskich była krainą szczęśliwych niespodzianek, zaś średniowieczny podróżnik Marco Polo nazwał ją najwspanialszą wyspą świata. Amerykański powieściopisarz Mark Twain uważał ją za „piękną i wspaniale tropikalną”. Mahatma Gandhi był przekonany, że naturalne piękno Sri Lanki jest niedoścignione na całej kuli ziemskiej. Także dzisiaj piękno, bogactwo i różnorodność tego miejsca stanowią o magii, która oczarowuje przybyszów.

Tym, co najbardziej przyciąga turystów, są przepiękne złote plaże oraz bujna tropikalna przyroda. Bardzo życzliwa turystom miejscowa ludność sprawia, iż pobyt tutaj pozostawia nieprzeciętne wspomnienia.

Zachęcamy wszystkich, którzy przyjadą na Sri Lankę do wyjścia poza mury hoteli i poznanie okolicy. Sri Lanka bowiem to nie tylko piękne plaże. Ma ona bardzo bogatą historię, której ślady napotykamy na każdym kroku. Na południowym wybrzeżu można zwiedzić Galle z jej kolonialnymi budowlami pozostawionymi przez Holendrów, Portugalczyków i Anglików.

Najciekawsza jest jednak historyczna stolica wyspy, Kandy. Jest ona równocześnie duchową stolicą mieszkańców tego kraju. Tutaj znajduje się relikwia czczona przez buddystów – ząb Buddy.sri-lanka

Aby umożliwić Państwu poznanie niespotykanej atmosfery wyspy – polecamy udział w lokalnych wycieczkach.

INFORMACJE PRAKTYCZNE
WIZA
: obywatele RP przy wjeździe na Sri Lankę muszą ubiegać się o wizę. Aby ją uzyskać należy okazać wypełnioną po angielsku kartę wjazdową, otrzymaną w samolocie. Wiza wydawana jest na lotnisku. Paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy oraz mieć aktualne zdjęcie. Wiza przysługuje jedynie na pobyt turystyczny.
WODA PITNA
: woda z wodociągów nie nadaje się do picia. Należy na to zwracać uwagę przede wszystkim podczas wycieczek po Sri Lance. W każdym hotelu i gospodzie można kupić wodę mineralną. Zamawiając wodę mineralną, otrzymają Państwo wodę niegazowaną w plastikowych butelkach. Bez obaw można także pić tzw. iced water, przynoszoną w dzbankach do pokoju hotelowego. W polecanych przez nas hotelach można również pić napoje z kostkami lodu i jeść sałatki.
CZAS PRZELOTU:
Warszawa – Kolombo – ok. 10 godz.
CZAS LOKALNY:
zimą: czas polski plus 5,5 godz.; latem: czas polski plus 4,5 godz.
NAPIĘCIE:
220 lub 230 V, należy zwrócić uwagę na wszelkie wskazówki dotyczące korzystania z sieci w pokojach hotelowych. Uwaga: trzybiegunowe wtyczki starego typu, które można jeszcze znaleźć w kilku hotelach, należy odbezpieczyć, wkładając w górny otwór ołówek lub długopis. Należy przy tym zachować szczególną ostrożność.
WALUTA:
rupia lankijska (LKR). W obiegu są monety i banknoty. Nominały monet: 5, 10, 25 i 50 centów, 1, 2 i 5 rupii. Nominały banknotów: 10, 20, 50, 100, 200, 500 i 1000 rupii. Pieniądze można wymienić w recepcji większości hoteli. Kurs jest tylko nieznacznie niższy niż w bankach. Banki czynne są od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-14.30. W soboty i niedziele banki są zamknięte. Do wymiany pieniędzy potrzebny jest paszport. Kwit wymiany należy zachować aż do wyjazdu. Wymiana pozostałych rupii przed wyjazdem możliwa jest tylko w Bank of Ceylon na lotnisku.
LUDNOŚĆ:
największa gęstość zaludnienia w strefie przybrzeżnej od Negombo do Galle (ok. 780 os./km²). Wielonarodowościowa struktura ludności. Przeważają Syngalezi wyznania buddyjskiego i chrześcijańskiego. W regionie Kolombo żyje także dużo Tamilów i mniejszości indyjskich, w Galle i Negombo – sporo muzułmanów.
GRUPY WYZNANIOWE:
buddyści, chrześcijanie, muzułmanie oraz wyznawcy hinduizmu.
NAPIWKI:
obowiązuje zasada, że każdy daje tyle, na ile go stać. Przyjęte jest dawanie napiwków kelnerom, kierowcom i przewodnikom – ok. 10-15%. Bagażowy powinien otrzymać nie mniej niż 20 LKR za 1 sztukę bagażu, pokojówka – ok. 150 LKR tygodniowo.
PLAŻE:
bezpłatne, publiczne, niezagospodarowane.
CENY W HOTELU I RESTAURACJAH:
obiad – ok. 10 USD, piwo – ok. 2 USD, wino – ok. 4 USD, kawa – ok. 2 USD.
UWAGA:
w hotelach nie serwuje się napojów alkoholowych podczas świąt państwowych i religijnych np. święta Poya (dzień pełni księżyca – co miesiąc); w większości hoteli All Inclusive nie obejmuje wina.

 

TAJLANDIAtajlandia_mapa

PATTAYA
W przeszłości Pattaya była niewielką wioską rybacką. Jednak wszystko zmieniło się na przełomie lat 60-tych i 70-tych XX w., kiedy to na południe od Pattayi, w U-Tapao, powstała amerykańska baza wojenna. Doprowadziło to do niebywałego rozwoju miasta, w którym zaczęły wyrastać nowe hotele. Z Bangkoku zbudowano nową drogę, która skróciła czas podróży ze stolicy do Pattayi do zaledwie 2 godzin. W latach 80-tych już nie tylko amerykańscy żołnierze, ale też tłumy turystów zaczęły odwiedzać kurort. Szybki rozwój turystyki doprowadził do powstania setek hoteli, restauracji, barów, dyskotek. Życie w Pattayi toczy się 24 godz. na dobę. Pattayę można podzielić na cztery części: północną, centralną, południową i plażę Jomtien. Najlepsze hotele znajdują się na północy miasta, w rejonie Wong Amat. Plaża Jomtien to najładniejsza plaża tej okolicy (ok. 5 km na południe od centrum), tajlandiaoferująca najlepsze warunki do uprawiania sportów wodnych. Dla osób szukających „mocnych wrażeń” i zabawy do białego rana proponujemy hotele w centralnej Pattayi. Dla tych z kolei, którzy szukają spokoju proponujemy miejscowość Sattahip, gdzie znajdują się hotele: Sunset Park, Sunset Village i Botany.

INFORMACJE PRAKTYCZNE
WIZY:
Obywatele RP wjeżdżający na terytorium Tajlandii muszą posiadać ważną wizę. Wizę turystyczną, ważną przez 15 dni (wliczając dzień wjazdu i wyjazdu), można otrzymać na lotnisku w Bangkoku. Do otrzymania wizy potrzebne są: paszport ważny przez minimum 6 miesięcy licząc od daty planowanego wyjazdu (z minimum jedną wolną stroną); zdjęcie;1000 THB (ok. 26 USD); potwierdzony bilet wylotu z Tajlandii. Na lotnisku należy wypełnić formularz wizowy oraz karty imigracyjne przyjazdu i wyjazdu. Otrzymanie wizy na lotnisku w Bangkoku często jest czasochłonne. Dlatego prosimy o wyrobienie wizy w konsulacie Królestwa Tajlandii w Warszawie, ul. Willowa 7, tel. (22) 849 1406.

Klienci wyjeżdżający na wycieczkę do Kambodży MUSZĄ uzyskać wizę wielokrotnego przekroczenia Tajlandii w Polsce.

Klientom wyjeżdżającym na wycieczką do Wietnamu sugerujemy uzyskanie wizy wietnamskiej w Polsce, gdyż uzyskanie jej na przejściu granicznym Moc Bai jest czasochłonne.
CZAS PRZELOTU:
12 godz.
CZAS LOKALNY:
plus 6 godz. do GMT.
JĘZYK:
tajski; inne języki: angielski.
STOLICA:
Bangkok
WALUTA:
baht (THB), 1 USD = 36 THB
NAPIĘCIE ELEKTRYCZNE:
220V
KLIMAT:
równikowy z porą gorącą od marca do maja, porą deszczową od czerwca do października, porą suchą od listopada do lutego.
SZCZEPIENIA:
nie występuje szczególne zagrożenie sanitarno-epidemiologiczne. Nie są wymagane szczepienia profilaktyczne. Sugerujemy profilaktykę antymalaryczną.
CENY W HOTELU I RESTAURACJI:
obiad w restauracji – od 200 THB, piwo – od 40 THB, owoce 1 kg – od 20 THB, woda mineralna 0,5 l – od 15 THB
KOMUNIKACJA:
obowiązuje lewostronny ruch uliczny. Najczęściej cenę negocjuje się indywidualnie. Taksówki są tanie. Przejazd z hotelu do centrum Pattaya: ok. 200 THB.

 

TUNEZJAmapa-tunezja

DJERBA
Ci spośród odwiedzających wyspę, którzy zdecydują się wyjść poza ogrody czy plaże hotelowe odnajdą interesujące, historyczne pamiątki. Na południu wyspy znajdują się niewielkie ruiny Meninx – osady założonej w VIII w. p.n.e. przez Fenicjan, świetnie prosperującej również w czasach rzymskich. O dobrobycie mieszkańców Meninx w owych czasach świadczy wybudowana przez nich grobla łącząca wyspę ze stałym lądem, ułatwiająca kontakty handlowe z kontynentem afrykańskim. Prawdopodobnie w tym samym czasie przybyli na Djerbę pierwsi Żydzi i znaleźli tu przychylną atmosferę dla swej wiary. W centrum wyspy położone są miejscowości Hara Kebira i Hara Seghira, gdzie do dnia dzisiejszego żyje niewielka społeczność żydowska i funkcjonuje kilka synagog. Historia najsłynniejszej z nich – El Ghriby, czyli „Cudzoziemki” sięga 586 r. p.n.e. Obecna budowla pochodzi co prawda z początku ubiegłego wieku, ale przechowywana w tutejszym sanktuarium Tora należy do najstarszych na świecie. Liczne meczety o zdecydowanie obronnym charakterze rozrzucone głównie wzdłuż wybrzeży wyspy to pamiątki po charydżytach i ibadytach – członkach znanych z fanatyzmu sekt, które w VII w. n.e. odłączyły się od islamu i wywoławszy rebelię w Afryce Północnej schroniły się na Djerbie tworząc z wyspy trudną do zdobycia fortecę. Panowanie tureckie na wyspie rozpoczęło się w 1560 r. od zdobycia przez Hiszpanów twierdzy znanej, jako Bordż Ghazi Mustafa, położonej między morskim wybrzeżem a centrum miasteczka Houmt Souk – administracyjnej stolicy wyspy.djerba

Na północno-wschodnim oraz wschodnim wybrzeżu Djerby znajdują się najpiękniejsze plaże należące obecnie do strefy turystycznej wyspy. Na pasie wybrzeża o długości ponad 20 km położonych jest kilkadziesiąt hoteli o zróżnicowanym standardzie od tanich klubowych po luksusowe pałace kryjące w swym wnętrzu wspaniałe ośrodki thalassoterapii. Pobyt na wyspie daje ogromne możliwości uprawiania różnych sportów: tenis, kręgle, golf, przejażdżki konne, nurkowanie, parasailing i windsurfing czy żeglowanie po piasku bojerami. Wieczornych rozrywek dostarczą hotelowe programy animacyjne, folklorystyczne pokazy, dyskoteki oraz kasyno.

INFORMACJE PRAKTYCZNE
WIZY:
nie są wymagane na pobyt poniżej 3 miesięcy. Paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy.
CZAS PRZELOTU:
Warszawa – Djerba – ok. 3,5 godz.
CZAS LOKALNY:
czas polski.
JĘZYK
: arabski, francuski, w miejscach turystycznych również angielski, niemiecki i włoski
NAPIĘCIE:
220 V, standardowe gniazdka.
WALUTA:
dinar (TND), 1 TND (1000 milimów) = ok. 2,25 PLN; w obiegu są banknoty: 5, 10, 20, 30 TND oraz monety: 5, 1, 0,5 TND; 100, 50, 20, 10 milimów. Dinar jest walutą niewymienialną i nie należy jej wywozić poza obszar Tunezji.
RELIGIA:
Tunezja jest krajem muzułmańskim, gdzie zarówno zasady religijne, jak i tradycyjne obyczaje są żywe i powszechnie praktykowane. Turyści powinni się stosownie zachowywać, szczególnie w miejscach publicznych, poza hotelami. W Tunezji niemuzułmanom nie wolno wchodzić do meczetów, poza wyznaczonymi, stanowiącymi cel zorganizowanych turystycznych wycieczek.
NAPIWKI:
obowiązuje zasada, że każdy daje tyle, na ile go stać. Przyjęte jest dawanie napiwków kelnerom (ok. 10% rachunku), bagażowym, pokojówkom, kierowcom i przewodnikom obsługującym wycieczki lokalne.
CENY W HOTELU I RESTAURACJI:
obiad – ok. 20 TND; butelka piwa – 3-5 TND; butelka wina – 7-15 TND; kawa – 2-3 TND; butelka wody mineralnej – 1,5 TND.
PLAŻE:
bezpłatne; większość hoteli posiada własne plaże, na których najczęściej goście hotelowi nie płacą za wypożyczenie leżaka i parasola (w niektórych hotelach jest opłata za leżak i materac: 2-5 TND); goście spoza hotelu muszą się liczyć z koniecznością zapłaty za parasol i leżak: do 10 TND.

HAMMAMET
U nasady półwyspu leży Hammamet, najstarszy i jak dotąd największy ośrodek turystyczny Tunezji. Nazwa miasta nawiązuje do hammamu i przypomina o termach i prywatnych łaźniach, które znajdowały się na tym terenie jeszcze w czasach starożytnych. Dla turystyki odkryli Hammamet europejscy bogacze, przybywający tu w latach 20. ubiegłego wieku. Rumuński milioner George Sebastian wybudował w odległości 3 km od Medyny wspaniałą willę, do której, zapraszał miłośników sztuki oraz członków wyższych sfer. Bywali tu Paul Klee i André Gide, w czasie wojny przebywał Rommel, a nieco później Winston Churchill pisał tu swoje pamiętniki. Obecnie willa należy do państwa i można ją zwiedzić. Mieści się w niej Międzynarodowe Centrum Kulturalne.

W latach 60. ubiegłego wieku Hammamet stał się miejscem spotkań awangardy, co wkrótce doprowadziło do napływu coraz większych rzesz turystów pragnących skorzystać z pięknych plaż, ciepłego morza i uroku tego miejsca. Dla nich powstały hotele na północ i południe tunezjaod Medyny oraz towarzyszące hotelom zaplecze w postaci restauracji, barów, dyskotek, klubów nocnych, sklepów, kortów tenisowych, centrów sportów wodnych i nurkowania, pól golfowych. Najmłodszą i najnowocześniejszą dzielnicą Hammametu jest wciąż rozbudowująca się Yasmine, której przestronne hotele mieszczą w sobie wspaniale zorganizowane ośrodki Spa z zabiegami thalassoterapii lub balneoterapii oraz ogromne sale centrów biznesowo-konferencyjnych.

INFORMACJE PRAKTYCZNE
WIZY:
Nie są wymagane. Paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy.
CZAS PRZELOTU: Warszawa-Monastyr – ok. 3 godz.
CZAS LOKALNY:
czas polski.
JĘZYK:
arabski, francuski, w miejscach turystycznych również angielski i niemiecki.
NAPIĘCIE:
220 V, standardowe gniazdka.
WALUTA:
Dinar (TND), 1 TND = ok. 1,9 PLN; w obiegu są zarówno banknoty, jak i monety.
GRUPY WYZNANIOWE:
Tunezja jest krajem muzułmańskim, gdzie zarówno zasady religijne, jak i tradycyjne obyczaje są żywe i powszechnie praktykowane. Turyści powinni się odpowiednio zachowywać, szczególnie w miejscach publicznych, meczetach itp. Zbyt swobodny ubiór kobiet może powodować niepożądane reakcje.
NAPIWKI:
obowiązuje zasada, że każdy daje tyle, na ile go stać. Przyjęte jest dawanie napiwków kelnerom (ok. 10% rachunku), bagażowym, pokojówkom, kierowcom i przewodnikom obsługującym wycieczki lokalne.
CENY W HOTELU I RESTAURACJI:
obiad – ok. 10 EUR, piwo – ok. 2 EUR, wino – ok. 5 EUR, kawa – ok. 2 EUR.
PLAŻE:
bezpłatne; wypożyczenie leżaka i parasola: darmowe lub za opłatą ok. 10 TND/dzień.

MONASTIR
Ten wypoczynkowy kurort posiada zróżnicowaną bazę hotelową poczynając od klubowych i rodzinnych obiektów po luksusowe pałace. Warunki terenowe i klimatyczne sprzyjają powstaniu bogatej oferty sportowej, począwszy od popularnych sportów wodnych przez nurkowanie, przejażdżki na koniach, wielbłądach i quadach, tenis ziemny, gry zespołowe, strzelanie z łuku po ekskluzywny golf uprawiany na dwóch 18-dołkowych polach Flamingo i Palm Links. Większość hoteli posiada również fantastycznie przygotowane i wyposażone centra thalassoterapii i balneoterapii, gdzie zadbać można o stan ducha i ciała zażywając relaksacyjnych i leczniczych zabiegów.

Kilka kilometrów od strefy turystycznej znajduje się bogate w pamiątki historyczne centrum Monastiru. Odnaleźć tu można stare arabskie miasto – Medynę z fragmentami murów obronnych, obronny klasztor – ribat i Wielki Meczet o typowej, dla okresu kiedy został zbudowany, surowej architekturze, którego jedyną ozdobą są rzymskie kolumny, pochodzące ze starożytnej osady Ruspina, położonej kiedyś w tym miejscu.

Monastir to również rodzinne miasto pierwszego prezydenta niepodległej Tunezji – Habiba Bourghiby. W centrum, na Placu du Gouvernorate znajduje się wykonany z brązu pomnik przedstawiający Bourghibę, jako młodego mężczyznę. Z inicjatywy prezydenta powstało również mauzoleum ku jego czci, którego złota kopuła i dwa strzelające w niebo minarety są dziś wizytówką miasta.

INFORMACJE PRAKTYCZNE
WIZY:
Nie są wymagane. Paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy.
CZAS PRZELOTU:
Warszawa-Monastyr – ok. 3 godz.
CZAS LOKALNY:
czas polski.
JĘZYK:
arabski, francuski, w miejscach turystycznych również angielski i niemiecki.
NAPIĘCIE:
220 V, standardowe gniazdka.
WALUTA:
Dinar (TND), 1 TND = ok. 1,9 PLN; w obiegu są zarówno banknoty, jak i monety.
GRUPA WYZNANIOWA:
Tunezja jest krajem muzułmańskim, gdzie zarówno zasady religijne, jak i tradycyjne obyczaje są żywe i powszechnie praktykowane. Turyści powinni się odpowiednio zachowywać, szczególnie w miejscach publicznych, meczetach itp. Zbyt swobodny ubiór kobiet może powodować niepożądane reakcje.
NAPIWKI:
obowiązuje zasada, że każdy daje tyle, na ile go stać. Przyjęte jest dawanie napiwków kelnerom (ok. 10% rachunku), bagażowym, pokojówkom, kierowcom i przewodnikom obsługującym wycieczki lokalne.
CENY W HOTELU I RESTAURACJI:
obiad – ok. 10 EUR, piwo – ok. 2 EUR, wino – ok. 5 EUR, kawa – ok. 2 EUR.
PLAŻE
: bezpłatne; wypożyczenie leżaka i parasola: darmowe lub za opłatą ok. 10 TND/dzień.

SOUSSEsousse-tunezja
Ślady bogatej historii odnaleźć można w centrum miasta. Imponują długie na ponad 2 km i wysokie na 8 m mury obronne. Surowy w swej architekturze Wielki Meczet wygląda bardziej jak forteca i wraz ze znajdującym się tuż obok ribatem – klasztorem obronnym świadczą o potędze i sile miasta w przeszłości. Z wieży ribatu rozpościera się fascynujący widok na Medynę i dziedziniec Wielkiego Meczetu.

Jednak historia i jej pamiątki to tylko jeden z walorów tego miejsca. Sousse to także współczesne miasto ze szkołami, uniwersytetami, zakładami produkcyjnymi, miasto żyjące z przemysłu, również turystycznego. Warunki do rozwoju turystyki stwarza przede wszystkim piękna plaża, wzdłuż której począwszy od placu Boujafaar w centrum, w stronę północną wybudowano pas hoteli o zróżnicowanym standardzie. Te najbardziej luksusowe i najdroższe znajdują się w „porcie–ogrodzie” jak nazywa się przystań jachtową El Kantaoui, gdzie jachty i stateczki zacumowane są prawie pod oknami ich właścicieli. Znajdziemy tu również niezliczoną ilość restauracji, kawiarenek i sklepików z pamiątkami. Dalej na północ, tam gdzie kończą się hotele, rozciągają się starannie utrzymane pola golfowe. Wzdłuż plaży istnieją ośrodki sportów wodnych i nurkowania. Ci, których zmęczy uprawianie sportów, pływanie i opalanie, mogą odpocząć i zregenerować siły w doskonale wyposażonych centrach thalassoterapii na terenie hoteli. Późnym wieczorem można ponownie wyjść poza obręb hoteli, aby pobawić się w pubach, klubach lub dyskotekach. Kuszącą propozycją jest również znane casino.

INFORMACJE PRAKTYCZNE
WIZY:
Nie są wymagane. Paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy.
CZAS PRZELOTU:
Warszawa-Monastyr – ok. 3 godz.
CZAS LOKALNY:
czas polski.
JĘZYK:
arabski, francuski, w miejscach turystycznych również angielski i niemiecki.
NAPIĘCIE:
220 V, standardowe gniazdka.
WALUTA:
Dinar (TND), 1 TND = ok. 1,9 PLN; w obiegu są zarówno banknoty, jak i monety.
GRUPY WYZNANIOWE:
Tunezja jest krajem muzułmańskim, gdzie zarówno zasady religijne, jak i tradycyjne obyczaje są żywe i powszechnie praktykowane. Turyści powinni się odpowiednio zachowywać, szczególnie w miejscach publicznych, meczetach itp. Zbyt swobodny ubiór kobiet może powodować niepożądane reakcje.
NAPIWKI:
obowiązuje zasada, że każdy daje tyle, na ile go stać. Przyjęte jest dawanie napiwków kelnerom (ok. 10% rachunku), bagażowym, pokojówkom, kierowcom i przewodnikom obsługującym wycieczki lokalne.
CENY W HOTELU I RESTAURACJI:
obiad – ok. 10 EUR, piwo – ok. 2 EUR, wino – ok. 5 EUR, kawa – ok. 2 EUR.
PLAŻE:
bezpłatne; wypożyczenie leżaka i parasola: darmowe lub za opłatą ok. 10 TND/dzień.

TURCJAmapa-turcja

ALANYA
Wybierając Alanyę masz największy wybór: zasłużony odpoczynek i lenistwo w hotelu, rodzinne wczasy w hotelach klubowych, zwiedzanie grupowe lub na własną rękę, sporty ekstremalne i wodne lub szaloną zabawę do białego rana, a do tego bardzo ciekawe wycieczki lokalne. Alanya to spore miasto, z dużą ilością miejsc wartych zobaczenia. W dzień „indywidualisty” można tu spacerować po zielonych parkach z fontannami, zwiedzić wielką jaskinię, wdrapać się na potężną twierdzę, skąd rozpościera się wspaniały widok, a przy okazji zrobić olbrzymie zakupy. W dniu „szaleństwa” można skorzystać z szerokiej gamy sportów wodnych, pograć w tenisa czy skoczyć na bungee, lub udać się na zwariowany rafting czy jeep safari by poczuć adrenalinę we krwi, za to w nocy koniecznie sprawdzić swoje umiejętności taneczne w niezliczonych dyskotekach i klubach, gdzie zabawa trwa do białego rana. W dniu „weterana” po prostu odpoczywać na plaży czy w hotelu i pozwalać, by żarliwi kelnerzy nie spoczęli ani przez chwilę, szczególnie w hotelach typu all inclusive. Na koniec, w dniu „odkrywcy” pojechać na wspaniałą wycieczkę, choćby do jednego z najpiękniejszych cudów natury na Ziemi – Kapadocji.

INFORMACJE PRAKTYCZNE
WIZY:
Są wymagane. Turystyczna ważna jest 1 miesiąc. Wizę w celach turystycznych należy uzyskać za pośrednictwem systemu E-visa (https://www.evisa.gov.tr/en/) (Opłata za wizę wyrabianą drogą elektroniczną wynosi 20 $ od osoby) możliwe jest również wyrobienie wizy po przyjeździe do Turcji w punktach sprzedaży na przejściach granicznych (Opłata za wizę wyrabianą na granicy uiszcza się gotówką i wynosi ona odpowiednio 30 $ / 25 € / 20 £ od osoby). Zaleca się jednak zakup wiz w systemie elektronicznym. Paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy.
CZAS LOKALNY:
czas polski plus 1 godz.
JĘZYK:
turecki; można także porozumiewać się po angielsku, coraz częściej po polsku.
WALUTA:
1 stycznia 2005 r. w Turcji nastąpiła denominacja lira tureckiego i obcięcie sześciu zer. Banknoty są o nominałach od 1 do 100 lirów, monety od 1 do 50 kurusz, czyli tureckich groszy. Przewidywany kurs wymiany to: 1 EUR = 1,8 lira.
NAPIWKI:
Obowiązuje zasada, że każdy daje tyle, na ile go stać. Zarobki w Turcji są niskie i napiwki są często dużą pomocą finansową. Przyjęte jest dawanie napiwków kierowcom przy wycieczkach lokalnych oraz kelnerom. Normalnie przyjęte jest ok. 5-10%.
CZAS PRZELOTU:
Polska-Antalya – ok. 3 godz.
CENY: SIDE: piwo – ok. 1 EUR, lunch – ok. 6 EUR; ALANYA: piwo – ok. 2 EUR (w dyskotekach w porcie ok. 4 EUR), lunch – ok. 8 EUR; KEMER: piwo – ok. 2 EUR, lunch – ok. 10 EUR. Klimatyzacja. Uruchamiana jest tylko w miesiącach najcieplejszych czyli od czerwca do września. Często działa ona kilkanaście godzin na dobę, gdyż zakłada się, że goście większą część dnia spędzają poza hotelem. W niektórych hotelach klimatyzacja jest sterowana indywidualnie czyli może działać 24 godz. na dobę, jest to jednak rzadkością nawet w hotelach ****.
ALL INCLUSIVE:
w Turcji zwyczajowo oferta „all inclusive” obejmuje tylko posiłki i lokalne napoje w ograniczonych godzinach, zwykle od 10.00 do 23.00. Wszelkie dodatkowe świadczenia, typu sporty, sejf, masaż, sauna, a nawet mini-bar są dodatkowo płatne. Warto wiedzieć, że oprócz napojów importowanych, soki ze świeżo wyciskanych owoców oraz kawa po turecku są również dodatkowo płatne. All inclusive nie dotyczy plaży, chyba że w opisie hotelu wskazano inaczej.
KOMUNIKACJA:
działa bardzo sprawnie i jest niedroga. Nawet z hoteli odległych od centrum miasta z łatwością można dojechać dolmuszem czyli lokalnym mini-busem. Ceny za przejazd to ok. 1 EUR za 15 km. Taksówki wyposażone są w liczniki i ceny są wszędzie takie same. Przejazd 1 km kosztuje ok. 1 EUR.
PLAŻE: generalnie wstępy są bezpłatne, płaci się za wynajem leżaka i parasola, a wysokość opłaty zależy od plaży. Najdroższa jest plaża Kleopatry (ok. 5 EUR); plaża wschodnia w Alanyi oraz w Side jest tańsza – ok. 2-3 EUR.
CO WARTO WIEDZIEĆ:
W Turcji przestrzegana jest zasada, że jakiekolwiek napoje czy owoce zakupione poza terenem hotelu nie można wnosić do pokojów. Wiąże się to przede wszystkim z tym, że w tropikalnym klimacie wszystko psuje się dość szybko i pojawiają się insekty, których usunięcie jest bardzo kosztowne.turcja

ANTALYA
Poszukiwaczom pradawnych skarbów polecamy odwiedziny na Starym Mieście, gdzie na uwagę zasługuje Yivli Minare (Żłobiony Minaret), wznoszący się na wysokość 38 m port rzymski, który dziś służy jako przystań jachtowa, otoczony historyczną dzielnicą Kaleici, gdzie podczas spaceru krętymi uliczkami możemy podziwiać osmańskie budynki porozdzielane gdzieniegdzie ruinami z czasów rzymskich, czy Brama Hadriana (Hadrianus Kapisi), która została zbudowana w 130 r. n.e. z okazji wizyty cesarza Hadriana i jego żony Sabiny. Warto też odwiedzić pięknie położony park miejski, który wydaje się być idealnym miejscem do długich spacerów i relaksu przy uspokajającym szumie fontann w otoczeniu egzotycznej roślinności.
Lara
– to najnowsza i najnowocześniejsza dzielnica hotelowa w Turcji. To tutaj znajdują się najwyższej klasy hotele, tylko pięciogwiazdkowe, położone przy pięknej, szerokiej plaży, gdzie szybko rozwijają się bary, tawerny i centra handlowe. To właśnie tutaj znajdują się sławne już teraz na całym świecie hotele, takie jak Top Kapi, przypominający pałac w Istambule; Kremlin, jakby żywcem przeniesiony z Moskwy, czy Venezia, gdzie można wypoczywać w „Pałacu Dożów”.

INFORMACJE PRAKTYCZNE
CZAS LOKALNY: czas polski plus 1 godz.
CZAS PRZELOTU:
Polska-Antalya – ok. 3 godz.
CENY: SIDE:
piwo – ok. 1 EUR, lunch – ok. 6 EUR; ALANYA: piwo – ok. 2 EUR (w dyskotekach w porcie ok. 4 EUR), lunch – ok. 8 EUR; KEMER: piwo – ok. 2 EUR, lunch – ok. 10 EUR. Klimatyzacja. Uruchamiana jest tylko w miesiącach najcieplejszych czyli od czerwca do września. Często działa ona kilkanaście godzin na dobę, gdyż zakłada się, że goście większą część dnia spędzają poza hotelem. W niektórych hotelach klimatyzacja jest sterowana indywidualnie czyli może działać 24 godz. na dobę, jest to jednak rzadkością nawet w hotelach ****.

 

BELEK
Dzięki sprzyjającemu klimatowi hotele w Belek czynne są przez cały rok. W lecie okupowane głównie przez turystów z rodzinami, poszukujących dużych i wygodnych hoteli, na których terenie można odnaleźć wszystko, czego się zapragnie, w okresie zimowym przeżywają najazd fanów golfa lub goszczą piłkarskie kluby, gdyż oprócz golfa, przy wielu hotelach znajdują się też pełnowymiarowe i profesjonalnie przygotowane boiska piłkarskie. Dzięki temu obsługa w tych hotelach zatrudniona jest przez okrągły rok, co gwarantuje jej wysoki poziom.

Samo Belek jest niewielką miejscowością znajdującą się ok. 30 km na wschód od Antalyi, gdzie w ciągu kilku ostatnich lat powstało centrum turystyczne z licznymi sklepikami, bazarem czy restauracjami. Hotele, które znajdują się w okolicy tej miejscowości, położone są w otoczeniu gęstych lasów piniowych, co sprawia, że przebywający tutaj turyści znajdują spokój i wypoczynek z dala od zgiełku miast. Powietrze wprost pachnie tu piniami, jest bardzo zielono, nie ma ruchliwych ulic, hotele zajmują olbrzymie obszary, mają piękne ogrody, a do tego plaża jest tutaj szeroka, piaszczysta, z łagodnym zejściem do morza. Do tego hotele mają bardzo belekrozbudowaną infrastrukturę, są liczne baseny, restauracje, bary, istnieje tutaj możliwość uprawiania różnorodnych sportów, także wodnych, codziennie organizowane są animacje dla dorosłych i dla dzieci oraz wieczory rozrywkowe, tak aby zapewnić swoim gościom wszelkie rozrywki bez potrzeby opuszczania terenu hotelu. To wszystko sprawia, że jest to idealne miejsce na wczasy rodzinne z dziećmi. Poza znakomitymi hotelami wielkim atutem Belek jest jego położenie, nie tylko blisko lotniska, przez co podróż jest bardzo wygodna, ale też w zasięgu ręki są takie znane miejsca jak: Antalya, Manavgat, Perge czy Aspendos.


KEMER

Zalesione zbocza gór i majestatyczne, nagie grzbiety skał dominują tutaj nad turkusową tonią Morza Śródziemnego. Góry schodzą w wielu miejscach niemal pionowo do morza, tworząc malownicze zatoczki o nieskazitelnie czystej wodzie. W ostatnich latach również tutaj zainwestowano olbrzymie środki, by uatrakcyjnić samo miasto Kemer. Stworzono przepiękny park w pobliżu samego centrum Kemer wraz z plażą „Moonlight”, jedną z najpiękniejszych plaż w tym regionie. Można tu wspaniale wypocząć – są kawiarnie, bary, małe delfinarium, dyskoteka, a w pobliżu przystań jachtowa, skąd można popłynąć na niezapomiany rejs po zatoce. Warto wspomnieć również, że Kemer jest ceniony nie tylko ze względu na przepiękne krajobrazy, ale również ze względu na wysoki standard hoteli. Była to pierwsza miejscowość odkryta przez zagranicznych turystów, w związku z tym poziom obsługi jest tu zdecydowanie lepszy niż w nowo powstałych kurortach. Atutem tego przepięknego miejsca jest również łatwy dojazd do Antalyi, gdzie znajduje się międzynarodowy port lotniczy oraz bliskość wielu starożytnych pozostałości, takich jak: Phaselis, Myra, Demre, Kekova.

BODRUM
Tylko w tym miejscu Turcji zobaczymy wzgórza upstrzone białymi domkami, gaje oliwne, starszych panów podróżujących na osiołkach, górskie wioski, które przypominają te greckie. Nawet górujące nad meczetami minarety wydają się bardziej przyjazne. Bodrum to połączenie greckiej swobody z turecką gościnnością, co ma również znakomity wpływ na kuchnię regionalną. To 32-tysięczne miasto posiada również przebogatą historię, na której ślady można się natknąć na każdym kroku. Bodrum w starożytności nosiło nazwę Halikarnas i to właśnie tutaj znajdowało się Mauzoleum, zaliczane w poczet siedmiu cudów świata.

Tutaj też urodził się Herodot – „ojciec historii”, który napisał jako pierwszy historię świata. W centrum miasta znajduje się zaś potężny zamek św. Piotra, warownia zbudowana przez joannitów (krzyżowców) w XV w. Bodrum to też miasto rozrywki i zabawy. W centrum znajduje się mnóstwo barów, pubów czy dyskotek, gdzie można tańczyć i bawić się do białego rana. Do tego każdy znajdzie tu coś dla siebie. Są kluby jazzowe z artystami występującymi na żywo, są puby grające jedynie muzykę lat 80., są nowoczesne dyskoteki z pokazami laserów, jak choćby słynny Halikarnas, są kluby, gdzie grana jest na żywo tylko muzyka turecka, jest też dyskoteka na katamaranie, która co noc wypływa w rejs po zatoce – można tańcząc pod gołym niebem podziwiać pięknie oświetlone miasto. Transfer z portu do katamaranu odbywa się motorówkami, co stanowi dodatkową atrakcję w czasie tych szalonych nocy. Bodrum jest dla każdego. Dobrej klasy hotele w spokojnych miejscach, położone w zadbanych ogrodacbodrumh na pewno sprzyjają wczasom rodzinnym. Dla osób lubiących zwiedzać jest wiele zabytków do odkrycia, a dodatkowo wspaniałe wycieczki, jak: Efez, Pamukkale czy choćby rejs na Kos. Dla ludzi, którzy chcą się pobawić, jest centrum miasta, które zapewnia niezapomniane atrakcje.

INFORMACJE PRAKTYCZNE
CZAS PRZELOTU:
Polska – Bodrum – Milas – ok. 2 godz. 45 min.
KOMUNIKACJA:
wszystkie miejscowości są doskonale skomunikowane z centrum Bodrum. Dolmusze, czyli lokalne mini-busy kursują do północy. Później można poruszać się taksówkami. Powrót w godzinach nocnych z Bodrum do Bitez to ok. 10 EUR, do Torby – ok. 12 EUR, do Turgutreis i Yalikavak – ok. 20 EUR. Cenę za kurs należy ustalić przed jego rozpoczęciem.
CENY W BODRUM:
Bodrum jako najpopularniejsze centrum rozrywki w regionie, nie należy do najtańszych miejsc. Cena za piwo w pubie to w przeliczeniu ok. 2,5 EUR, drink wysokoprocentowy – 8 EUR. Często w lokalach, gdzie grana jest muzyka na żywo, nie płaci się za wstęp, za to pierwszy drink, niezależnie od tego jaki będzie zamawiany, będzie kosztował właśnie ok. 8 EUR, nie radzimy więc zamawiać wody mineralnej. Generalnie poza dwiema dyskotekami w centrum, wstęp do innych jest bezpłatny. Te dwie to Halikarnas, gdzie cena zależy od dnia tygodnia i sezonu oraz Disco Katamaran, gdzie płaci się ok. 15 EUR za wstęp.
PLAŻE:
warto wiedzieć, że tereny, na których znajduje się Bodrum, są pochodzenia powulkanicznego, stąd piasek tutaj nie jest tak jasny jak np. w Antalyi. Poza tym z powodu górzystego terenu, plaże są ograniczone, znajdują się w zatokach i są z reguły wąskie, piaszczysto-żwirowe. Dzięki temu woda tutaj jest bardzo czysta, nie ma tu jednak mowy o szerokich, piaszczystych plażach. Generalnie wstęp na plaże jest bezpłatny, płaci się tylko za leżaki i parasole (ok. 1,5 EUR/os.)

CESME
Wyjątkową atmosferę miasta tworzą dobrze zachowane osmańskie domy, łaźnie tureckie, restauracje na nadmorskiej promenadzie, gdzie można zakosztować świeżo złowionych ryb i owoców morza. Cesme jest znane przez swoje termalne Spa, błękitne morze i złote plaże. Jest jednym z najpiękniejszych rejonów Turcji, otoczone czystymi, błękitnymi wodami, z widokami pól, gdzie uprawiane są anyż i sezam oraz z gajami figowymi. W mieście znajdują się naturalne źródła, od których wywodzi się nazwa miasta, która w tłumaczeniu oznacza właśnie źródło lub fontannę. Od dawna znany jest ich korzystny wpływ na różnego rodzaju schorzenia. Termalne kąpiele pomagają się zrelaksować i uciec na chwilę od codzienności. Źródlanej wody można się napić z wielu ulicznych ujęć.

Atrakcyjna lokalizacja miasta oraz sprzyjające wiatry uczyniły z Cesme popularne miejsce wypadów zarówno ludzi pragnących wypocząć na cudownych piaszczystych plażach jak również wszystkich amatorów sportów wodnych. Plaże otaczające miasto to raj dla windsurferów oraz maniaków innych wodnych szaleństw. Dzięki wiejącym na półwyspie wiatrom, które przyjemnie chłodzą powietrze i stosunkowo niskiej wilgotności powietrza również plażowanie i wypoczynek stają się wyjątkowo przyjemne.

Warto wybrać się na rejs po okolicznych wysepkach i zatoczkach. Ulubionym celem wszystkich odwiedzających i główną atrakcją jest grecka górzysta wyspa Chios, która leży zaledwie 10 km w linii prostej od Cesme. W porcie uwagę zwraca dobrze zachowany fort genueński z XIII w., w którym obecnie mieści się muzeum. W tym regionie bowiem miały miejsce niezliczone wydarzenia mitologiczne, możemy poczuć tu ducha przeszłości i podziwiać prawie na każdym kroku pozostałości starożytnych miast.

INFORMACJE PRAKTYCZNE
CZAS LOKALNY:
czas polski plus 1 godz.
CZAS PRZELOTU:
Polska – Izmir – Polska – ok. 2 godz. 30 min.
TRANSFER:
przejazd lotnisko – hotel – ok. 1,5 godz. Z Izmiru do Cesme prowadzi autostrada, więc przejazd jest szybki mimo odległości ok. 90 km.
KOMUNIKACJA:
wszystkie miejscowości są doskonale skomunikowane z centrum Kusadasi.
Dolmusze, czyli lokalne mini-busy kursują do północy. Później można poruszać się taksówkami. Taksówka w godzinach nocnych to ok. 1 EUR/km. Cenę za kurs należy ustalić przed jego rozpoczęciem.

DALYAN
Dalyan – położony jest ok. 12 km od wybrzeża Morza Śródziemnego, ok. 67 km od Fethiye, ok. 90 km od Marmaris, ok. 30 km od Sarigerme, ok. 30 km od międzynarodowego portu lotniczego w Dalaman. Największą atrakcją tego regionu jest to, że jest to strefa ekologiczna, idealna dla osób chcących zaznać prawdziwego spokoju na łonie przyrody, w najbardziej „zielonym” miejscu Turcji. Rejon otoczony granicami Parku Krajobrazowego, chroniony od 1988 r., obejmuje swoim zasięgiem jezioro Koycegiz, łączącą go z Morzem Śródziemnym rzekę Dalyan, oraz słynną plażę Iztuzu, na której składają jaja żółwie morskie Caretta Caretta. Całość otoczona jest malowniczym pasmem górskim, porośniętym lasami piniowymi. Prócz robiących olbrzymie wrażenie żółwi, w okolicy możemy podziwiać ponad 150 gatunków ptaków i motyli. Niezwykła dbałość o zachowanie ekosystemu sprawia, że zabroniono tutaj budowania wszelkich obiektów przy samej plaży, wszystkie hotele znajdują się w okolicy miasta, ok. 10-12 km od morza, a transfer na plaże odbywa się najczęściej łodziami.dalyan

PLAŻA – z Dalyanu do plaży Iztuzu można dopłynąć rzeką, która wije się wśród labiryntu setek wysepek, otoczona bujną roślinnością, a delta rzeki widziana z góry tworzy niesamowity, zapierający dech w piersiach krajobraz. Na plażę prowadzą dwie drogi. Pierwsza to trasa wodna, rejs łodzią po malowniczej rzece, który trwa ok. 30 min i sam w sobie jest olbrzymią atrakcją, szczególnie że hotele zapewniają ten transfer bezpłatnie. Druga trasa to trasa lądowa, lokalne mini-busy, które dowożą z miasta na drugi koniec plaży, przy czym czas przejazdu to ok. 15 min. Plaża Iztuzu ma ok. 6 km długości, jest szeroka na kilkadziesiąt metrów, z jednej strony oblana ciepłymi wodami Morza Śródziemnego, z drugiej strony dużo chłodniejszymi wodami rzeki Dalyan. Zejście od strony morza jest bardzo łagodne, idealne dla rodzin z dziećmi, a plaża jest prawdziwie piaszczysta!
KĄPIELE BŁOTNE
– jednym z ważniejszych punktów programu każdej wycieczki do Dalyanu są kąpiele błotne w pobliżu jeziora Koycegiz. Kąpiele te, oprócz świetnej zabawy i niezapomnianej przygody, oczyszczają skórę, upiększają oraz leczą niektóre choroby. Polecamy również kąpiele termalne w tutejszych wodach, które osiągają temperaturę 40°C i zawierają wiele składników mineralnych, pomagających w leczeniach takich chorób jak reumatyzm, choroby skóry, choroby układu nerwowego i trawiennego, choroby wątroby, śledziony i jelit. Miejsce to znane jest na całym świecie i gośćmi tu byli sławni ludzie, jak choćby aktor Dustin Hoffman czy piosenkarz Sting

KUSADASI
Ale to tylko mały przedsmak tego, co czeka tutaj na wielbicieli historii i zwiedzania. W pobliżu Kusadasi, w odległości zaledwie 20 km, znajduje się jedna z najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych w Turcji, przyciągająca miliony turystów rocznie, czyli bardzo dobrze zachowane pozostałości po starożytnym mieście Efez. To jedno z najpiękniejszych antycznych miast do dziś imponuje swoim ogromem i ilością zachowanych budowli. Okolice są zresztą rajem dla osób zafascynowanych starożytną historią, gdyż oprócz Efezu, w pobliżu znajdują się tak znane miejsca jak Pirene, Milet czy Didyma.

Kusadasi to również idealne miejsce dla młodych duchem ludzi. Centrum słynie z bogatego życia nocnego. Pełno tutaj barów, tawern, pubów jakby żywcem przeniesionych z Irlandii, barów karaoke, lokali z muzyką turecką oraz klubów tanecznych czy dyskotek. Atrakcje czekają też naszych milusińskich, gdyż w Kusadasi mieszczą się dwa duże miasteczka wodne, w których można szaleć całymi dniami. Okolice Kusadasi oferują również coś dla plażowiczów, czyli piękne, szerokie, piaszczyste plaże. W samym mieście plaże są niewielkie i zatłoczone. Najpiękniejsza plaża – Long Beach, zaczyna się ok. 6 km na południe od centrum miasta i ciągnie się na długości 22 km!

Tutaj nie panuje tłok, każdy znajdzie swój ulubiony zakątek, piasek jest drobniutki, a woda mieni się tysiącem barw. Do tego cisza, spokój, piękne widoki na wyspy i wzgórza, dopełniają ten sielankowy krajobraz. W Kusadasi każdy więc znajdzie coś dla siebie. Osoby, które uwielbiają zwiedzać, nigdzie indziej w Turcji nie bedą miały okazji zobaczyć tak wielu starożytnych miast. Ci, którzy po zwiedzaniu chcą poszaleć w trakcie gorących nocy znajdą tu bogate życie nocne.

A potem zasłużony wypoczynek w eleganckim hotelu przy pięknej plaży. Po prostu, jeśli lubisz Turcję, a byłeś już i w Alanyi, i w Fethyie, i w Bodrum – Kusadasi to wprost obowiązkowy punkt programu na tegoroczne wakacje! Zapraszamy.

INFORMACJE PRAKTYCZNE
CZAS LOKALNY:
czas polski plus 1 godz.
CZAS PRZELOTU:
Polska – Izmir – Milas – ok. 2 godz. 30 min.
TRANSFER:
przejazd lotnisko – hotel – ok. 1-1,5 godz. (głównie przejazd autostradą).
KOMUNIKACJA:
wszystkie miejscowości są doskonale skomunikowane z centrum Kusadasi. Dolmusze, czyli lokalne mini-busy kursują do północy. Później można poruszać się taksówkami. Taksówka w godzinach nocnych to ok. 1 EUR/km. Cenę za kurs należy ustalić przed jego rozpoczęciem.
PLAŻE:
w samym Kusadasi można korzystać z dwóch niedużych plaż. Pierwsza, w centrum miasta i blisko portu jachtowego, jest nieduża i zwykle zatłoczona. Druga plaża, zwana tutaj Ladies Beach, znajduje się ok. 2 km na południe od centrum miasta, ale ona też bywa zatłoczona, gdyż wokół zgrupowanych jest wiele trzygwiadkowych hoteli. Najpiękniejsza plaża, która rozpoczyna się ok. 6 km na południe od miasta i ciągnie przez 22 km, to Long Beach, która miejscami jest szeroka, piaszczysta i uwodzi swoim pięknem. Właśnie przy niej znajduje się hotel Club Mersin. Do plaży Long Beach można też dotrzeć za pomocą lokalnych mini-busów z każdego miejsca Kusadasi.
ROZRYWKA:
Swego czasu Kusadasi znane bylo z tego, że życie nocne było jednym z najbarwniejszych w całej Turcji. W centrum miasta jest mnóstwo barów, pubów, dyskotek i klubów tanecznych. Zwykle wstępy są bezpłatne. Ceny za napoje to ok. 2 EUR – piwo, ok. 5 EUR – drink alkoholowy.
– Dla najmłodszych wspaniałą rozrywką są dwa duże aqua parki, które znajdują się w pobliżu miasta. Dla lubiących zwiedzać, Kusadasi to prawdziwy raj, gdyż jest stąd organizowanych mnóstwo wycieczek do takich miejsc jak Efez, Pirene, Milet, Didyma, Pergamon.
– Atrakcją jest również rejs na grecką wyspę Samos

MARMARIS
Zatoka lśni turkusową tonią morza, a port jachtowy imponuje swoją wielkością (największy w Turcji). Idealne położenie blisko wielu turystycznych atrakcji sprzyja mnogości wycieczek fakultatywnych, m.in. do Pamukkale, Efezu, Dalyanu czy choćby na grecką wyspę Rodos. Z Marmaris płynie się zaledwie 45 min na tę wyspę! Poza tym warto zwiedzić sammarmariso Marmaris, którego historia sięga IV w. p.n.e. Marmaris to też po Bodrum największe centrum rozrywkowe w Turcji. W centrum kurortu znajduje się wiele dyskotek, barów, pubów, restauracji. Miasto, senne i leniwe w ciągu dnia, budzi się nocą, tętniąc muzyką i wspaniałą wakacyjną atmosferą.

ICMELER – znajduje się po drugiej stronie zatoki, ok. 8 km od centrum Marmaris. To bardziej ekskluzywna dzielnica, gdzie znajdują się hotele zdecydowanie lepszej klasy niż w samym Marmaris. Miejscowość oferuje również dużo ładniejszą, piaszczystą plażę. Tutaj znajduje się centrum ze sklepikami, barami i restauracjami, ale samo miasteczko jest dużo spokojniejsze niż Marmaris i idealnie nadaje się dla rodzin z dziećmi. Dla osób chcących w dzień wypoczywać w spokoju, na pięknej plaży, a wieczorami korzystać z uroków życia nocnego, Icmeler oferuję łatwo dostępny transport lokalnymi mini-busami do rozrywkowego centrum Marmaris, które w sezonie kursują co 15 min.

TURUNC – co oznacza w języku tureckim „Cytrus”, to niewielka, bardzo urokliwie położona miejscowość turystyczna, ok. 12 km od Icmeler i 20 km od centrum Marmaris. Dawna osada rybacka, otoczona zielonymi wzgórzami, z ładną plażą, ciągnącą się na ponad 1,5 km, jest miejscem idealnym do wypoczynku w ciszy i spokoju, z dala od zgiełku dużych miast. Atutem tego miejsca jest również łatwy transport do Marmaris, który odbywa się bądź lokalnymi mini-busami, bądź łódkami, które w sezonie kursują co godzinę z portu Turunc do Marmaris (czas rejsu ok. 40 min). Turunc tonie wśród zieleni, owoców i kwiatów, a zatoka mieni się tysiącami barw jej krystalicznie czystej wody, obfitującej w mnogość gatunków ryb i owoców morza, dzięki czemu znajdziemy tu wiele restauracji serwujących znakomite dania rybne.

OLUDENIZ
Cały teren jest objęty granicami parku krajobrazowego, z tego powodu nie ma tutaj tak charakterystycznych dla innych części Turcji placów budowy, a wszystkie hotele są niewielkie, jednopiętrowe, pięknie wkomponowane w otoczenie. Bardzo ograniczony ruch uliczny (nie ma tu żadnej trasy przejazdowej) sprawia, że okolica jest bardzo bezpieczna i polecana również dla rodzin. Ale Oludeniz to nie tylko spokój, cisza i piękne krajobrazy. To także miejsce pełne uroczych sklepików oraz ciekawego życia nocnego, gdyż znajduje się tu sporo barów, restauracji i nocnych klubów – wszystkie skupione wokół plaży. Oludeniz to także słynne na cały świat centrum paraglidingowe. oludenizWspaniałe warunki naturalne, klimat, przepiękne widoki oraz wysokie góry, spowodowały, że corocznie w Oludeniz odbywa się międzynarodowy festiwal „Air Games”. Oludeniz to piękne, wakacyjne miejsce, sprzyjające prawdziwemu wypoczynkowi, gdzie czas płynie leniwie, a dni upływają na przewracaniu się z boku na bok na leżaku przy basenie i wielogodzinnym kontemplowaniu w ciszy i spokoju. Dla wytrwałych nocne życie w Hisaronu czy Ovacik i możliwość szaleństw w towarzystwie wesołych turystów, którym ojczystym językiem jest angielski. To miejsce oderwane od szarej codzienności, które jest rajem dla poszukiwaczy spokoju i „pięknych okoliczności przyrody”.

INFORMACJE PRAKTYCZNE
CZAS LOKALNY
: czas polski plus 1 godz.
CZAS PRZELOTU:
Polska-Dalaman – ok. 3 godz.
PLAŻE:
LAGUNA – najpiękniejsza plaża w Turcji – wejście jest płatne ok. 1,5 EUR/os. Oprócz tego w Oludeniz znajduje się publiczna, szeroka, piaszczysto-kamienista plaża, gdzie wejście jest bezpłatne. Wszędzie natomiast płaci się za leżaki i parasole – ok. 2 EUR/os.

SARIGEME
Sarigerme – to przede wszystkim piękna, szeroka, ciągnąca się na wiele kilometrów, piaszczysta plaża, uznawana za jedną z najlepszych w Turcji. Piasek ma złoty kolor, jest drobny i miękki, idealny dla dzieci jak i osób aktywnie odpoczywających, a do tego rozpościera się stąd piękny widok na zatokę i porozrzucane po niej malownicze wysepki. Do tego jest to miejsce idealne dla osób ceniących sobie wypoczynek w otoczeniu natury, z lasem piniowym, który zdobi okoliczne wzgórza i z terenem otoczonym parkiem narodowym, gdyż również i tutaj pojawiąją się znane nam z Dalyanu zółwie Caretta. Dzięki temu na plaży panuje spokój i cisza sprzyjająca prawdziwemu wypoczynkowi z dala od zgiełku, mimo iż wzdłuż plaży zbudowano kilka dużych, luksusowych hoteli – wiosek turystycznych z mnóstwem atrakcji na miejscu, jak parki wodne dla dzieci, szeroki wachlarz możliwych do uprawiania sportów, animacjami w ciągu dnia i wieczorami. Wielkość plaży gwarantuje jednak wypoczynek w prawdziwej ciszy i spokoju. Miejscowość jest też idealną bazą wypadową dla licznych organizowanych stąd wycieczek, jak np. do ruin starożytnego Efezu, cudu natury – Pamukkale, czy na greckie Rodos. Są też wyprawy czysto rekreacyjne, jak na kąpiele błotne do Dalyanu, rejs po 12 wyspach z Fethiye, czy spacer po wąwozie Saklikent. Sarigerme oddalone jest zaledwie ok. 15 km od międzynarodowego portu lotniczego w Dalaman, stąd bardzo krótki transfer z lotniska do hotelu, co sprawia, iż podróż tutaj jest wyjątkowo wygodna i polecana rodzinom z dziećmi.

SIDE
Starożytne Side to przede wszystkim imponujące bogactwo pochodzące z piractwa oraz handlu niewolnikami, którego dowodami są wspaniałe budowle. Ich pozostałości możemy podziwiać do dnia dzisiejszego. Znajduje się tutaj jeden z największych w Anatolii teatrów na 15 tysięcy widzów, olbrzymia agora z niezliczonymi kolumnami, nieduże, lecz zasobne w arcydzieła muzeum starożytności, zbudowane na miejscu rzymskich łaźni, bizantyjska bazylika. sideNiewątpliwie największą atrakcją miasta jest świątynia Ateny i Apollina z II w. n.e., położona tuż nad brzegiem morza, która jest miejscem szczególnie magicznym po zmroku. Side to kameralne miejsce, gdzie można odkryć ulubioną kawiarenkę, ulubioną tawernę, spacerować po krętych, wąskich uliczkach, a wieczorem pójść na dyskotekę i bawić się do białego rana. Oprócz tego oczywiście piękna, szeroka, piaszczysta plaża i świetne hotele, gdzie przy basenach można godzinami zażywać kąpieli słonecznych, sącząc przepyszne drinki i delektując się brakiem pośpiechu i ucieczką od codzienności.

 

WYSPY KANARYJSKIEwyspy-kanaryjskie-mapka

FUERTEVENTURA
Fuerteventura liczy aż 22 miliony lat, jest najstarszą, najdłuższą i drugą, co do wielkości wyspą Archipelagu Kanaryjskiego. Jej linia brzegowa liczy 340 km, z czego duża część to zjawiskowe plaże. Piasek na plaże nawiewany jest prosto z Sahary, stąd do Afryki jest jedynie 115 km! Utrzymująca się przez cały rok na stałym poziomie temperatura, ok. 22°C, intensywne światło, rewelacyjne warunki do uprawiania windsurfingu, piękne pejzaże czynią wyspę fantastycznym miejscem na wakacje. Jej środkowa część to fascynujące górskie pejzaże, na zachodzie przeważa wybrzeże klifowe, najpiękniejsze plaże znajdują się na wschodzie. Turyści chętnie odwiedzają Półwysep Jandia, na południu Fuerteventury. Na jego wschodnim wybrzeżu znajdują popularne resorty wczasowe: Costa Calma i Morro Jable. Costa Calma, szczyci się najdłuższymi plażami na wyspie, ze słynną Playa Barca, wzdłuż których położone są wysokiej klasy hotele. Jest tu kilka centrów handlowych z restauracjami i barami, raz w tygodniu odbywają się kolorowe targi. Najwcześniej rano na plażach pojawiają się amatorzy joggingu i coraz popularniejszego nordic walkingu, później przybywają miłośnicy klasycznego plażowania.

Plaże Costa Calma są częścią Playas de Jandia, ciągnących się wzdłuż wschodniego wybrzeża półwyspu Jandia. Plaża Sotavento – czyli zawietrzna, o długości ok. 5 km i szerokości kilkaset metrów, która zmienia się w czasie przypływów, to wizytówka Fuerteventury. Dzięki sprzyjającym wiatrom jest miejscem światowych mistrzostw w różnych kategoriach windsurfingu i rajem dla miłośników tego sportu, na wszystkich stopniach zaawansowania. Znajduje się tu znana szkoła windsurfingu i kitesurfingu – Rene Egli. Na samym południu leży duży kurort – Morro Jable, zbudowany wokół dawnej osady rybackiej i portu. Wspaniała plaża Matorral z białym piaskiem ma ponad 4 km długości, biegnie wzdłuż niej promenada z barami, kawiarniami, sklepami i restauracjami.fuerteventura

Latarnia morska dzieli plażę na część dla tekstylnych i naturystów. Niedaleko stolicy wyspy Puerto del Rosario i lotniska leży Caleta de Fuste, zwana także Costa Caleta, z ładną i bezpieczną plażą w zatoce, z jasnym importowanym piaskiem, znakomitą dla rodzin z dziećmi. Nie ma tu mocnych prądów i porywistych wiatrów, charakterystycznych dla Sotavento. Krótki transfer z lotniska to także plus dla osób podróżujących z małymi dziećmi. Sklepy, butiki, bary, kawiarnie i restauracje koncentrują się w pobliżu małego portu i El Castillo – budowli z XVIII w., symbolu miejscowości. W okolicy znajduje się 18-dołkowe pole golfowe. Na północy wyspy leży Corralejo, znana miejscowość wypoczynkowa. Można odnaleźć tu klimaty dawnej rybackiej wioski, w okolicy portu jest dużo sklepików, restauracji, kawiarni i barów. W centrum miejscowości są spokojne plaże lubiane przez rodziny z dziećmi, dalej na południe rozciągają się przepiękne plaże z drobnym piaskiem i rzeźbionymi wiatrem wydmami.

Jak każda z wysp kanaryjskich, Fuerteventura ma swoje typowe przysmaki i produkty. Smakosze cenią znakomite kozie sery, które występują w wielu odmianach. Popularnym likierem jest ron miel, wyrabiany na bazie rumu i miodu palmowego. Znakomite produkty z aloesu – kremy, żele, ekstrakty są chętnie kupowane z uwagi na właściwości lecznicze i kosmetyczne.

INFORMACJE PRAKTYCZNE
WIZY:
nie są wymagane.
CZAS PRZELOTU:
Warszawa – Puerto del Rosario – ok. 5 godz.
CZAS LOKALNY:
czas polski minus 1 godz.
JĘZYK:
hiszpański; można także porozumiewać się po angielsku, niemiecku.
STOLICA WYSPY:
Puerto del Rosario.
NAPIĘCIE:
220 V.
WALUTA:
Euro (EUR).
CENY W HOTELU I RESTAURACJI:
obiad – od 13 EUR, woda – ok. 2 EUR, piwo – ok. 2 EUR, wino – ok. 9 EUR; w sklepach nawet o połowę taniej.
KOMUNIKACJA:
dość sprawna i niedroga (taksówki, lokalne autobusy).
PLAŻE:
wstęp bezpłatny; serwis plażowy (2 leżaki + parasol) – ok. 9 EUR/dzień.

GRAN CANARIA
Gran Canaria jest jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc wakacyjnych na świecie. Od dziesiątek lat znajduje się na czołowym miejscu urlopowej listy przebojów. Teraz zakochali się w niej także Polacy. Nazywana jest kontynentem w miniaturze – tak wiele tu krajobrazów i mikroklimatów! Poza bogactwami natury oferuje wiele możliwości spędzenia wymarzonych wakacji.grancanaria

Leniuch wypocznie tu na plaży, miłośnik sportów wodnych znajdzie nieograniczone możliwości do ich uprawiania, zapalony turysta zobaczy wiele zabytków, imprezowicz zaszaleje w klubach, a dzieciaki pobawią się w parkach rozrywki i hotelowych mini-klubach. Dla każdego coś miłego. Gran Canaria to bardzo ciepła wyspa z przyjaznym klimatem – temperatura powietrza nie spada poniżej 20°C i wygrzewanie się na plażach jest możliwe przez okrągły rok. Jest tu wiele turystycznych miejscowości z bogatą ofertą hotelową. Najsłynniejsze to: Maspalomas, Playa del Ingles, San Augustin, Meloneras, Puerto Rico, Puerto de Mogan oraz Playa Taurito. Zapewniamy Państwa, iż wakacje na tej wspaniałej wyspie zostaną w pamięci na długie lata. Gorąco zapraszamy.

INFORMACJE PRAKTYCZNE
CZAS PRZELOTU:
Warszawa – Las Palmas – ok. 5 godz.
CZAS LOKALNY:
czas polski minus 1 godz.
JĘZYK:
hiszpański; można także porozumiewać się po angielsku i niemiecku.
STOLICA WYSPY:
Las Palmas.
NAPIĘCIE:
220 V.
WALUTA:
Euro (EUR).
CENY W HOTELU I RESTAURACJI:
obiad – od 12 EUR, woda – ok. 2 EUR, piwo – ok. 2 EUR, wino – ok. 9 EUR.
KOMUNIKACJA:
sprawna i niedroga (taksówki, lokalne autobusy).
PLAŻE:
wstęp bezpłatny; serwis plażowy (2 leżaki + parasol) – ok. 12 EUR/dzień.

LANZAROTE
Lanzarote, uznawana za cud przyrody, w 1993 r. została wpisana na listę UNESCO jako Światowy Rezerwat Bio­sfery. Większą część jej powierzchni pokrywa zastygła lawa, nad którą góruje ponad 300 wulkanicznych stożków. Jedną z największych atrakcji turystycznych wyspy jest Park Narodowy Timanfaya założony na terenach objętych erupcjami wulkanów w latach 1730-1736.

Niezwykły krajobraz harmonizuje ze sztuką. Mieszkańcy przestrzegają tradycyjnego stylu budownictwa. Poza Arrecife, stolicą wyspy, prawie nie ma tu wysokiej zabudowy. Ogromny wpływ na to wywarły artystyczne koncepcje zagospodarowania wyspy Cesara Manrique i dzięki temu Lanzarote nie jest oszpecona betonowymi dżunglami hoteli. Nawet popularniejsze kurorty wyspy zachowały kanaryjski charakter. Najchętniej Turyści odwiedzają pełne życia Puerto del Carmen i nieco spokojniejsze Costa Teguise i Playa Blanca. Każda plaża jest inna, ma inny kolor i fakturę piasku: plaża w Puerto del Carmen ma ponad 6 km, urocze są kameralne plaże Papagayo w zatoczkach, słynne jasne plaże jak nazwa wskazuje ma Playa Blanca, znakomite warunki do uprawiania sportów wodnych oferuje Costa Tequise, w południowej części wyspy spotkać można także czarne plaże.lanzarote

COSTA TEQUISE – jeden z głównych kurortów wyspy, niedaleko Arrecife, znakomite miejsce na rodzinne wczasy, polecane miłośnikom aktywnego wypoczynku i pełnego relaksu. Jest tu aqua park, 18-dołkowe pole golfowe, wiele restauracji i barów, a przede wszystkim świetne plaże: Las Cucharas o długości 640 m, żółty piasek, z falochronami, raj dla windsurferów i 3 mniejsze: Los Charcos – 150 m, jasny piasek, El Jablillo – 350 m, piaszczysto-żwirowa i Bastian – 400 m, piaszczysto-żwirowa w Las Caletas.

INFORMACJE PRAKTYCZNE
CZAS PRZELOTU:
Warszawa – Arrecife – ok. 5 godz.
CZAS LOKALNY:
czas polski minus 1 godz.
JĘZYK:
hiszpański; można także porozumiewać się po angielsku.
STOLICA WYSPY:
Arrecife.
NAPIĘCIE:
220 V.
WALUTA:
Euro (EUR).
CENY W HOTELU I RESTAURACJI:
obiad – od 12 EUR, napój – ok. 2 EUR, piwo – ok. 2 EUR, wino – ok. 4 EUR.
KOMUNIKACJA:
dość sprawna i niedroga (taksówki, lokalne autobusy).
PLAŻE:
wstęp bezpłatny; serwis plażowy (2 leżaki + parasol) – ok. 8 EUR/dzień.

TENERYFA
Największa z archipelagu Wysp Kanaryjskich leży tylko 300 km od wybrzeży Afryki i, chociaż hiszpańska i europejska, czuć już tutaj egzotykę. Niesłychanie zróżnicowana krajobrazowo i klimatycznie ma dwie wyraźnie różne części, które oddziela pasmo gór: cieplejsze, bardziej słoneczne południe z piaszczystymi plażami i chłodniejszą północ, z bujną tropikalną roślinnością, uprawami bananów i naturalnymi plażami z czarnym i szarym piaskiem.

Głównym ośrodkiem turystycznym północnej Teneryfy jest Puerto de la Cruz. Warto tu zobaczyć Stare Miasto z licznymi zabytkami, kościołami, kaplicami, twierdzę San Felipe, Park Taoro z nowoczesnym pałacowym kasynem i ogród zoologiczny Loro Parque. Najsłynniejszą plażą północy jest Las Teresitas, o długości ok. 1 km, ze złotym steneryfaaharyjskim piaskiem.

Stolicą południowej Teneryfy, gdzie przez cały rok świeci słońce, jest Playa de las Americas – nowoczesny kurort z mnóstwem hoteli i tętniącym nocnym życiem, ze słynną promenadą ciągnącą się kilometrami wzdłuż oceanu. Łączy ona Playa de las Americas z tradycyjnym Los Cristianos i elegancką Playa del Duque. Plaże o ciemnym wulkanicznym piasku łagodnie schodzą do oceanu. Spokojniejszą alternatywą Playa de las Americas jest jej dzielnica Costa Adeje, szczególnie polecana na rodzinny wypoczynek. Jest tu ładna plaża i promenada z barami i restauracjami. Równie wspaniałe plaże znajduję się w Puerto Santiago i Los Gigantes, wyróżnia się tu plaża Playa de la Arena z naturalnym i zupełnie czarnym piaskiem.

INFORMACJE PRAKTYCZNE
CZAS PRZELOTU:
Warszawa – Teneryfa – ok. 5 godz.
CZAS LOKALNY:
czas polski minus 1 godz.
JĘZYK:
hiszpański; można także porozumiewać się po angielsku i niemiecku.
STOLICA WYSPY:
Santa Cruz.
NAPIĘCIE:
220 V.
WALUTA:
Euro (EUR).
CENY W HOTELU I RESTAURACJI:
obiad – od 14 EUR, woda – ok. 3 EUR, piwo – ok. 1 EUR, wino – ok. 10 EUR.
KOMUNIKACJA:
dość sprawna i niedroga (taksówki, lokalne autobusy).
PLAŻE:
wstęp bezpłatny; serwis plażowy (2 leżaki + parasol) – ok. 9 EUR/dzień.

 

 


 

 

 

 

 

 

 


Możliwość komentowania jest wyłączona.